Angela Merkel: Procesi i Berlinit nuk ka dështuar, ka ende punë për të bërë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në konferencën për shtyp të Angela Merkel dhe kryeministrit Edi Rama u fol për Procesin e Berlinit, të cilin kancelarja gjermane nuk e konsideron një dështim.

Pavarësisht se Rama theksoi klimën më të mirë në Ballkanin Perëndimor, por mungesën e progresit në procesin e integrimit, Merkel sqaroi se ende nuk ka përfunduar “ndërtimi i autostradave të cenuara”.

Sipas saj ka shumë procese të iniciuara dhe punë për të bërë kështu që i gjithë procesi nuk mund të konsiderohet dështim.

Merkel solli në vëmendje se kemi një rrjet të shkëmbimeve rinore njësoj siç kemi dhe shkëmbime në nivel shkencor në vendet e Ballkanit.

Që prej kohës kur Rama dhe Vuçiç janë takuar, kanë ndryshuar shumë gjëra, sipas kancelares duke marrë parasysh që para atij momenti shkëmbimet kanë munguar.

“Ndoshta diçka merr më tepër kohë sesa duhet përsa i përket procedurave të planifikimit, ndoshta dhe Bashkimi Europian nuk është aq i shpejtë sa do duhej në këtë drejtim por shumëçka është në rrugën e duhur,” – u shpreh Merkel.

Ndërkohë sipas Ramës procesi i Berlinit ka ndikuar drejtpërdrejtë edhe në nismën Ballkani i Hapur.

“Edhe konfliktet e trashëguara me vite e vite në atmosferën e krijuar nga Procesi i Berlinit kanë më shumë mundësi zgjidhje,” – u shpreh Rama.

“Në historinë e këtij rajoni, Angela Merkel ka vendosur një gur kilometrik për gjenerata të tëra,” – shtoi ai.

Sipas kryeministrit e gjithë vonesa është pasojë e prapambetjes dhe nuk e cilëson dështim, por përkundrazi, një vizion afatgjatë.

 

LEXONI GJITHASHTU: 

 


 

Etiketimet

Drejtori i Pfizer infektohet COVID-19 

Drejtori i Përgjithshëm i Pfizer, Albert Burla, ka njoftuar sot se është pozitiv me COVID-19 dhe se ka simptoma shumë të lehta, raporton Reuters. Burla,...

Qytetarët ndezin qirinj për viktimat e tragjedisë në Mal të Zi

Cetinjasit sonte kanë nderuar bashkëqytetarët e tyre të vdekur në ngjarjen tragjike të 12 gushtit, duke ndezur qirinj në nderim të viktimave. Qytetarët kanë filluar...

29-vjeçarja përplas me makinë 3 persona, 5 ngjarjet kryesore

Aksident në Tiranë, 3 të lënduar Një aksident me tre të lënduar është shënuar të hënën në mbrëmje në Tiranë. Burime për Euronews Albania konfirmojnë...

TË FUNDIT

Drejtori i Pfizer infektohet COVID-19 

Drejtori i Përgjithshëm i Pfizer, Albert Burla, ka njoftuar sot se është pozitiv me COVID-19 dhe se ka simptoma shumë të lehta, raporton Reuters. Burla,...

Qytetarët ndezin qirinj për viktimat e tragjedisë në Mal të Zi

Cetinjasit sonte kanë nderuar bashkëqytetarët e tyre të vdekur në ngjarjen tragjike të 12 gushtit, duke ndezur qirinj në nderim të viktimave. Qytetarët kanë filluar...

29-vjeçarja përplas me makinë 3 persona, 5 ngjarjet kryesore

Aksident në Tiranë, 3 të lënduar Një aksident me tre të lënduar është shënuar të hënën në mbrëmje në Tiranë. Burime për Euronews Albania konfirmojnë...

Grabitet shtëpia e Mariah Carey-t

Një incident fatkeq i ka ndodhur këngëtares Mariah Carey ndërsa ishte me pushime. “Page Six” raporton se në korrik, ndërsa Carey ishte me pushime në...

‘Mashtrim kripto’, tre persona dëmtojnë thesarin francez

Autoritetet izraelite njoftuan sot se kanë arrestuar tre persona si pjesë e një hetimi për një mashtrim në shkallë të gjerë të kriptove që...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?