Kush do ta zëvendësojë Merkel si mike e Ballkanit? Kancelarja përgjigjet në konferencë 

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Ballkani Perëndimor vitet e fundit ka mësuar jo vetëm të ulet me njëri tjetrin po edhe të bashkëpunojë,” – tha Merkel ndërsa theksoi se me ikjen e saj nuk do të mungojnë miqtë e vendeve të rajonit që do të tregojnë të njëjtin përkushtim si kancelarja.

Ajo përmendi kancelarin e Austrisë Sebastian Kurz, presidentin e Këshillit Europian Charles Michel, presidenten e Komisionit Europian Ursula von der Leyen dhe presidentin francez Emmanuel Macron për të sqaruar se të gjithë kanë interes të lartë bashkëpunimi.

Sipas Merkel, çdo kancelar federal do të jetë mik i rajonit.

Ajo solli në vëmendje gjatë konferencës me kryeministrin Rama se Procesi i Berlinit nuk mund të zëvendësohet, por gjërat mund të përshpejtohen brenda procesit.

Ndërkaq në konferencën e mbajtur tek Tirana Business Park, Rama tha se sa i takon miqve të rajonit, “Angela Merkel është një dhe nuk vjen më”.

“Open Balkan është pjellë e Procesit të Berlinit, nuk është alternativë e Procesit të Berlinit, nuk është një nismë në kontraditë me Procesin e Berlinit. Open Balkan është as më shumë e as më pak se një mekanizëm për të përshpejtuar Procesin e Berlinit,” – sqaroi kryeministri.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 


 

Etiketimet

Drejtori i Pfizer infektohet COVID-19 

Drejtori i Përgjithshëm i Pfizer, Albert Burla, ka njoftuar sot se është pozitiv me COVID-19 dhe se ka simptoma shumë të lehta, raporton Reuters. Burla,...

Qytetarët ndezin qirinj për viktimat e tragjedisë në Mal të Zi

Cetinjasit sonte kanë nderuar bashkëqytetarët e tyre të vdekur në ngjarjen tragjike të 12 gushtit, duke ndezur qirinj në nderim të viktimave. Qytetarët kanë filluar...

29-vjeçarja përplas me makinë 3 persona, 5 ngjarjet kryesore

Aksident në Tiranë, 3 të lënduar Një aksident me tre të lënduar është shënuar të hënën në mbrëmje në Tiranë. Burime për Euronews Albania konfirmojnë...

TË FUNDIT

Drejtori i Pfizer infektohet COVID-19 

Drejtori i Përgjithshëm i Pfizer, Albert Burla, ka njoftuar sot se është pozitiv me COVID-19 dhe se ka simptoma shumë të lehta, raporton Reuters. Burla,...

Qytetarët ndezin qirinj për viktimat e tragjedisë në Mal të Zi

Cetinjasit sonte kanë nderuar bashkëqytetarët e tyre të vdekur në ngjarjen tragjike të 12 gushtit, duke ndezur qirinj në nderim të viktimave. Qytetarët kanë filluar...

29-vjeçarja përplas me makinë 3 persona, 5 ngjarjet kryesore

Aksident në Tiranë, 3 të lënduar Një aksident me tre të lënduar është shënuar të hënën në mbrëmje në Tiranë. Burime për Euronews Albania konfirmojnë...

Grabitet shtëpia e Mariah Carey-t

Një incident fatkeq i ka ndodhur këngëtares Mariah Carey ndërsa ishte me pushime. “Page Six” raporton se në korrik, ndërsa Carey ishte me pushime në...

‘Mashtrim kripto’, tre persona dëmtojnë thesarin francez

Autoritetet izraelite njoftuan sot se kanë arrestuar tre persona si pjesë e një hetimi për një mashtrim në shkallë të gjerë të kriptove që...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?