Rama nderon Merkel me medaljen më të lartë të Kryeministrisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri Edi Rama nderoi kancelaren Angela Merkel me Medaljen ‘Kordoni i Madh me Yll i Mirënjohjes Publike’, medalja më e lartë e Kryeministrisë.

Momenti i nderimit u publikua në faqen e Facebook nga Kryeministri Edi Rama gjatë takimit me kancelaren Angela Merkel në Pallatin e Brigadave.

“Ky këtu është ylli i mirënjohjes dhe ky këtu është simboli i Heroit tonë Kombëtar Skënderbeu, i cili mbrojti Shqipërinë nga pushtimi dhe u mbiquajt aleat i Krishtit si mbrojtës i krishtërimit, kështu që mendoj se ju detyrohemi për këtë. Nuk do mbaj fjalim këtu se e di që nuk para i duroni ceremonitë, ndaj vetëm le të mjaftohemi me foton”, iu drejtua kryeministri Rama kancelares, e cila dukej e surprizuar.

Kancelarja Merkel e cilësoi një nder të madh vlerësimin që i bëhej teksa u shpreh se kishte qenë një gjë e mirë bashkëpunimi me kryeministrin shqiptar.

“Jam e vetëdijshme që është në nder i madh dhe është një gjë e mirë për mua të punoja së bashku me ju”, tha kancelarja.

Nga përshkrimi që lexohet në faqen zyrtare të Kryeministrisë, medalja ka formën e një ylli me 36 cepa, i cili ka një gjatësi 50 mm dhe gjerësi 43 mm, me spesor 2 mm.

Në qendër të saj është vendosur shqiponja dykrenare e Gjergj Kastriot Skënderbeut e gdhendur në reliev me gjatësi 22 mm dhe gjerësi 20,5 mm me spesor 2 mm.

 

 


 

Etiketimet

26 viktima, traktori me rimorkio bie në një liqen në Indi

Një traktor bujqësor me një rimorkio plot me njerëz u përmbys dhe ra në një liqen në veri të Indisë, duke vrarë 26 persona,...

Të paktën 18 të plagosur nga shpërthimi i azotit të lëngshëm në Spanjë

Të paktën 18 persona u plagosën, njëri prej tyre në gjendje të rëndë, kur një kazan me azot të lëngshëm shpërtheu gjatë një mbledhjeje...

Një uragan shkatërrues gjunjëzoi pjesë të SHBA-së

Ian, një nga uraganet më të forta dhe më të këqija që ka goditur ndonjëherë SHBA-në, mori 54 jetë, me 47 vdekje të konfirmuara...

TË FUNDIT

26 viktima, traktori me rimorkio bie në një liqen në Indi

Një traktor bujqësor me një rimorkio plot me njerëz u përmbys dhe ra në një liqen në veri të Indisë, duke vrarë 26 persona,...

Të paktën 18 të plagosur nga shpërthimi i azotit të lëngshëm në Spanjë

Të paktën 18 persona u plagosën, njëri prej tyre në gjendje të rëndë, kur një kazan me azot të lëngshëm shpërtheu gjatë një mbledhjeje...

Një uragan shkatërrues gjunjëzoi pjesë të SHBA-së

Ian, një nga uraganet më të forta dhe më të këqija që ka goditur ndonjëherë SHBA-në, mori 54 jetë, me 47 vdekje të konfirmuara...

Ish-ambasadori Gashi shpjegon si funksionon Bosnje-Hercegovina: Ka 14 qeveri

Flamur Gashi, ish-ambasador në Bosnje dhe Hercegovinë tregoi në një intervistë për Euronews Albania se Bosnje Hercegovina përveçse një shtet në tërësi ka disa...

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?