Zbardhet vendimi i gjykatës për Mediun: Rënia e imunitetit i hap rrugën gjykimit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Fatmir Mediu nuk është gjykuar asnjëherë për çështjen e Gërdecit. Është ky një nga argumentet e paraqitura nga Gjykata e Posaçme e Apelit në vendimin e zbardhur për ish ministrin.

Ky argument është kundërshtuar më herët nga vetë ish ministri i cili pretendon se rihapja e çështjes është shqyrtuar dhe është hedhur poshtë.

Në vendimin e gjykatës theksohet se afatet e parashkrimit janë respektuar, pasi Mediu është marrë i pandehur që në vitin 2009.

Argument tjetër i cituar nga gjykata është edhe fakti që Mediut iu hoq imuniteti në vitin 2012, çka i hap rrugën gjykimit.

shin kallëzimet e Zamira Durdajt, e cila humbi të birin në ngjarjen e Gërdecit, që shërbyen si shtysë për SPAK për të rihetuar çështjen.

Kërkesa e Prokurorisë së Posaçme fillimisht u rrëzua nga Shkalla e Parë e Gjykatës së Posaçme me argumentin se kanë kaluar të gjitha afatet ligjore për rishqyrtimin e çështjes dhe se nuk ka prova të reja, por Apeli i GJKKO i dha dritën jeshile rinisjes së gjykimit për ish-ministrin.

Për këtë vendim avokatët e Mediut kanë paralajmëruar se do i drejtohen Gjykatës së Lartë.

Ish-ministri i Mbrojtjes ishte një nga të akuzuarit për shpërdorim detyre për ngjarjen e vitit 2008 ku shpërthimi në fabrikën e demontimit të municioneve në Gërdec u mori jetën 26 personave.

Çështja ndaj Mediut u mbyll një vit më vonë, më 14 shtator 2009, kur ai u ri-zgjodh deputet pasi avokatët mbrojtës në atë kohë argumentuan se hetimi ndaj tij bëhej vetëm pas autorizimit të Kuvendit për heqjen e imunitetit. Dosja ndaj tij u rihap me 24 shtator të këtij viti.

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

5 të vdekur dhe 1615 raste të reja me COVID

Pesë persona kanë humbur jetën nga COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në vend, ndërsa janë konfirmuar 1615 raste të reja me virusin. Rastet e...

OSHEE i ndërpreu dritat, djali i të ndjerës: Vdiq nga i ftohti

Liljana Sema raportohet të ketë humbur jetën nga i ftohti. Djali i saj, Kushtrim Sema akuon se OSHEE ia ndërpreu dritat pa të drejtë. I...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER