Lihet në burg ish-drejtori i RTSH Thoma Gëllçi 

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Apeli i GJKKO-së ka lënë në burg ish-drejtorin e RTSH-së, Thoma Gëllçi deri në përfundim të hetimeve. Vendimi u mor të shtunën.

Gëllçi akuzohet për shpërdorim detyre në lidhje me tenderin për blerje pajisjesh me vlerë rreth 1 milionë euro për kanalin RTSH Agro.

Ai kërkoi një masë më të butë sigurie për shkak se nuk paraqet rrezikshmëri. Të njëjtën kërkesë paraqitën edhe 3 të arrestuarit tjerë të vënë nën akuzë.

Në seancën zhvilluar me dyer të mbyllura Gëllçi ka mohuar akuzat e ngritura nga SPAK.

Prokuroja Doloreza Musabelliu paraqiti në gjykatë faktet ku sipas hetimit, Gëllçi ka nisur procedurat e tenderimit ende pa marrë miratimin për hapjen e këtij kanali nga Autoriteti i Mediave Audiovizive i cili më herët kishte refuzuar mbylljen e kanalit RTSH Fëmijë për ta zëvendësuar me RTSH Agro.

Gëllci po ashtu akuzohet se ka favorizuar firmën fituese të tenderit duke zgjatur afatin e dorëzimit të produkteve ndërsa avokati i tij foli për një inskenim që lidhet me pengesën për rikandidimin për të qenë në krye të RTSH.

Vendimi për arrest me burg është lënë në fuqi edhe për Julian Tapian dhe  Ervin Muraj teknikët e komisionit të vlerësimit.

Ndërsa në kërkim vijon të jetë Alban Malaveci, ku sipas sistemit TIMES, rezulton të jetë larguar në Itali rreth 1 vit më parë.

Ish-drejtori i RTSH-së u arrestua më 8 tetor gjatë një operacioni të SPAK në bashkëpunim me Policinë e Shtetit. Ai bashkë me tre punonjës akuzohen për pabarazi në tenderë.

Bëhet fjalë për një tender të vitit 2018 me fond prej 86 milionë lekë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

1 COMMENT

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Veliaj reagon pas plagosjes së inspektorit të IMT

Kryebashkiaku i Tiranës, Erjon Veliaj ka reaguar pas ngjarjes së rëndë të ndodhur në Tiranë, ku inspektori i IMT, Ilirjan Gavelli u plagos me...

Qeveria e Kosovës akuzon Listën Serbe se po mbron bandat kriminale

Qeveria e Kosovës vlerëson se Lista Serbe është "sajesë e Beogradit dhe tashmë instrument i saj", dhe se ka “monopolizuar përfaqësimin politik të serbëve...

Kush është Salman Rushdie, shkrimtari që trazoi botën me ‘Vargjet Satanike’

Romancieri me origjinë indiane, Salman Rushdie, i cili u sulmua me thikë ndërsa ishte në skenë në Nju Jork, është kërcënuar me vdekje për...

TË FUNDIT

Veliaj reagon pas plagosjes së inspektorit të IMT

Kryebashkiaku i Tiranës, Erjon Veliaj ka reaguar pas ngjarjes së rëndë të ndodhur në Tiranë, ku inspektori i IMT, Ilirjan Gavelli u plagos me...

Qeveria e Kosovës akuzon Listën Serbe se po mbron bandat kriminale

Qeveria e Kosovës vlerëson se Lista Serbe është "sajesë e Beogradit dhe tashmë instrument i saj", dhe se ka “monopolizuar përfaqësimin politik të serbëve...

Kush është Salman Rushdie, shkrimtari që trazoi botën me ‘Vargjet Satanike’

Romancieri me origjinë indiane, Salman Rushdie, i cili u sulmua me thikë ndërsa ishte në skenë në Nju Jork, është kërcënuar me vdekje për...

11 të vrarë nga përleshja e bandës së El Chapos në burg

Të paktën 11 persona janë vrarë pas një konflikti midis anëtarëve të dy karteleve rivale në qytetin kufitar meksikan të Juarez, thanë sot autoritetet. Los...

Tragjedia në Malin e Zi, reagon Abazoviç: Qëndroni afër familjeve të viktimave

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç e ka cilësuar tragjedi ngjarjen në Cetinje, që la pas 11 viktima dhe 10 të plagosur. “U bëj...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?