Festat e Nëntorit, kalendari i aktiviteteve që mund të ndiqni më 28-29 nëntor

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Aktivitetet për fesat e Nëntorit kanë nisur që të premten në Tiranë, me ekspozita dhe diskutime për figurat e rëndësishme që kontribuuan në pavarësinë.

Në Muzeun Kombëtar është çelur ekspozita “Drejt Pavarësisë”, e cila rrëfen rrugën deri në ditën e 28 Nëntorit ku ekspozohen edhe objekte personale të firmëtarëve.

Historiania Ledia Dushku e cila prej vitesh është marrë me kërkimin e flamurit të vërtetë që është ngritur në 28 Nëntor në Vlorë, thotë se është tepër e vështirë për ta identifikuar 

Ndërsa në Bibliotekën Kombëtare është çelur ekspozita “Jehona e Pavarësisë në Shtypin e shkruar” nga viti 1912 deri më 1913.

Në Arkivin qendror të Filmit, po ashtu ka një ekspozitë me postera me tematike patriotike e shumë aktivitete te tjera.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Akuzat për manipulim në luftën për FSHF

Zgjedhjet për kreun e FSHF-së po shoqërohen me akuza për manipulim dhe ndërhyrje të politikës. Cila është rruga deri në asamblenë zgjedhore të 2...

Ambasadorja e SHBA takim me kreun e Gjykatës së Lartë

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim ka zhvilluar këtë të premte një takim me kreun e Gjykatës së Lartë, Sokol Sadushi. Ambasadorja thotë se...

Putin: Po studiojmë përgjigjen e SHBA për Ukrainën

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin akuzon SHBA dhe NATO se po injoron kërkesat kryesore të Rusisë për sigurinë. Këtë koment që është i pari për...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER