Rama viziton Vatikanin, pritet nga Papa Françesku

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri, Edi Rama ka zhvilluar sot një vizitë në Vatikan, ku u prit nga Papa Françesku. Vizita përkon dhe me 30-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe Vatikanit.

Rama në këtë vizitë shoqërohej nga bashkëshortja e tij, Linda Rama dhe djali i tyre. Gjithashtu pjesë e delegacionit ishte dhe ministrja e Jashtme, OIta Xhaçka.

Gjatë qëndrimit në Selinë e Shenjtë, Rama vendosi lule në varrin e Papës shqiptar Klementi XI, i quajtur edhe Papa Albani si dhe në varrin e Gjon Palit I, mik i çmuar i Shqipërisë.

I lindur më 23 korrik 1649 në Urbino, Giovanni Francesco Albani ishte djali i parë i Karlo Albanit dhe Elena Moskës. Albanët ishin familje fisnike me prejardhje shqiptare, ndërsa e ëma Elena i përkiste familjes së markezëve Mosca të Pesaros, me origjinë të lashtë nga Lombardia.

Një ditë më parë, lidhur me 0-vjetorit e lidhjes së marrëdhënieve diplomatike ndërmjet Selisë së Shenjtë dhe Shqipërisë, Rama i ka dhuruar Kardinalit Pietro Parolin Kordonin e Madh me Yll.

“Prej shekujsh Kisha Katolike tashmë bën vepra vëllazërie në vendin tonë. Dua t’ju falënderoj për vëllazërinë që prej 30 vjetësh bashkon tashmë në skenën ndërkombëtare Selinë e Shenjtë dhe Republikën e Shqipërisë”, shprehet Rama.

Sekretari i Shtetit të Vatikanit, kardinali Pietro Parolin teksa shpreh mirënjohjen për këtë dekoratë, tha se Selia e Shenjtë do e mbështesë dialogun fetar në ecjen drejt integrimit me popujt Evropian.

 “Ky gjest shpreh një mirënjohje të asaj çka selia e shenjtë po bëjnë për Shqipërinë”, deklaroi kardinali Pietro Parolin.

Selia e Shenjtë ka falënderuar më tej Shqipërinë për mikpritjen e mijëra refugjatëve, si një shembull i mirë për të gjithë Evropën.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Akuzat për manipulim në luftën për FSHF

Zgjedhjet për kreun e FSHF-së po shoqërohen me akuza për manipulim dhe ndërhyrje të politikës. Cila është rruga deri në asamblenë zgjedhore të 2...

Ambasadorja e SHBA takim me kreun e Gjykatës së Lartë

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim ka zhvilluar këtë të premte një takim me kreun e Gjykatës së Lartë, Sokol Sadushi. Ambasadorja thotë se...

Putin: Po studiojmë përgjigjen e SHBA për Ukrainën

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin akuzon SHBA dhe NATO se po injoron kërkesat kryesore të Rusisë për sigurinë. Këtë koment që është i pari për...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER