Nisin punimet për aeroportin e Vlorës, Rama: Vepër historike për Shqipërinë dhe Kosovën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Kryeministri Edi Rama, i pranishëm në ceremoninë e nisjes së punimeve për aeroportin e Vlorës e cilësoi atë një vepër historike jo vetëm për Vlorën, por për Shqipërinë, Kosovën dhe gjithë shqiptarët.

Në përgjigje të skeptikëve, kryeministri tha se aeroportet janë motorë të zhvillimit ekonomik dhe progresit social për vendin.

“Aeroportet janë fabrika buke se rrisin të ardhurat, sjellin konsumatorë dhe sa më shumë njerëz vijnë në një vend  përmes aeroporteve, aq më shumë vendi ka mundësi të rrisë shërbimet, prodhimet, se krijohet një zinxhir i tërë ekonomik që i mbetet vendit”, tha Rama.

Kreu i qeverisë shpjegoi se aeroporti i Vlorës do të jetë në aleancë me aeroportin e Mynihut, çka sipas tij do ta bëjë më të lehtë për të që të bëhet pjesë e sistemit.

“Aeroporti i Mynihut si je forcë operacionale garanton atë për të cilën aeroportet kanë nevojë sinergjinë me aeroporte të tjera. Nuk mjafton një infrastrukturë e bukur apo pistë që këtu do jetë 3,2 km dhe do të jetë edhe për fluturime të drejtpërdrejta transoqeanike, por duhen aleanca edhe me aeroporte të tjera për të krijuar një sistem”, tha Rama.

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...


TË FUNDIT

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...

Zbulohet laborator me mbi 10 mijë bimë kanabis në veri të Kosovës

Policia e Kosovës gjatë një aksioni për goditjen e kontrabandës në veri të vendit, ka zbuluar një laborator për kultivimin e kanabisit. Ministri i Punëve...

Rastet e fundit pozitive me COVID vetëm në 3 qarqe

Gjatë ditës së fundit në Shqipëri janë identifikuar 17 raste pozitive me COVID-19 nga kryerja e 623 testimeve. Të gjitha rastet janë zbuluar vetëm në...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER