Vaksinim i detyruar për administratën publike, punonjësit e supermarketeve dhe qendrave tregtare

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Komiteti Teknik i Ekspertëve bëri me dije se për shkak të stinës së dimrit dhe variantit Omicron, masat kufizuese anti-COVID do të shtohen për të ndaluar përhapjen e virusit.

Deri më 31 dhjetor të gjithë punonjësit e administratës publike, qendrave tregtare dhe supermarketeve do të duhet të vaksinohen. Nga data 4 janar atyre do u kërkohet certifikata e vaksinimit.

Që nga 3 dhjetori e në tre javët në vijim do të ndalohet hyrja në Shqipëri për shtetasit që kanë udhëtuar në vendet e Afrikës së Jugut, Kenia, Angola, Zambia, Bostwana dhe Senegal. Ndërkohë për shqiptarët që kanë udhëtuar drejt vendeve të lartpërmendura, do të bëhet karantinimi për 14 ditë në shtëpinë e tyre në momentin që kthehen në Shqipëri.

Sipas Komitetit Teknik të Ekspertëve ora policore nuk ndryshon, ndërsa maskat janë të detyrueshme ne ambientet e mbyllura.

Grumbullimet lejohen deri në maksimumi 50 persona, ndërsa aktivitetet me spektatorë do të bëhen me 30% të kapacitetit të publikut.

Zv.ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli deklaroi gjithashtu se të gjithë personat mbi 18 vjeç që kanë kaluar 6 muaj nga injektimi me dozën e dytë të vaksinës anti-COVID duhet të bëjnë dozën përforcuese.

Anëtarët e Komitetit Teknik të Ekspertëve rekomanduan që të gjithë të vaksinohen dhe të mos e shmangin procesin nëse nuk kanë arsye të forta.

Nga të dhënat kombëtare bëhet me dije se situata është e qëndrueshme ndërsa procesi i vaksinimit me dozën e tretë po ecën me të njëjtat ritme siç ka ecur procesi i vaksinimit me dy dozat e para.

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive Silva Bino tha se nga analizat në të gjithë vendin rezulton se infektimi është 10 herë më i lartë te të pavaksinuarit.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Zbulohet laborator me mbi 10 mijë bimë kanabis në veri të Kosovës

Policia e Kosovës gjatë një aksioni për goditjen e kontrabandës në veri të vendit, ka zbuluar një laborator për kultivimin e kanabisit. Ministri i Punëve...

Rastet e fundit pozitive me COVID vetëm në 3 qarqe

Gjatë ditës së fundit në Shqipëri janë identifikuar 17 raste pozitive me COVID-19 nga kryerja e 623 testimeve. Të gjitha rastet janë zbuluar vetëm në...

Të martën caktohet data për raundin e tretë për zgjedhjen e Presidentit

Konferenca e Kryetarëve pritet të mblidhet mesditën e së martë për të caktuar datën e mbajtjes së raundit të tretë për zgjedhjen e Presidentit...


TË FUNDIT

Zbulohet laborator me mbi 10 mijë bimë kanabis në veri të Kosovës

Policia e Kosovës gjatë një aksioni për goditjen e kontrabandës në veri të vendit, ka zbuluar një laborator për kultivimin e kanabisit. Ministri i Punëve...

Rastet e fundit pozitive me COVID vetëm në 3 qarqe

Gjatë ditës së fundit në Shqipëri janë identifikuar 17 raste pozitive me COVID-19 nga kryerja e 623 testimeve. Të gjitha rastet janë zbuluar vetëm në...

Të martën caktohet data për raundin e tretë për zgjedhjen e Presidentit

Konferenca e Kryetarëve pritet të mblidhet mesditën e së martë për të caktuar datën e mbajtjes së raundit të tretë për zgjedhjen e Presidentit...

Rama-opozitës: Do ta votojmë ligjin për Butrintin, s’mund ta mbani peng

Kryeministri Edi Rama mbrojti në Kuvend marrëveshjen për menaxhimin e Parkut Kombëtar të Butrintit. Rama iu drejtua me tone të ashpra opozitës duke thënë se...

Refugjatët ukrainas mund të shkëmbejnë paratë e tyre me euro në Gjermani

Refugjatët ukrainas në Gjermani do të jenë në gjendje të shkëmbejnë paranë e tyre, hryvnia ukrainase, në euro nga kjo e martë pa kurs...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER