Shqipëria i jep hua Kosovës gati 2 milionë euro energji elektrike

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Shqipëria do t’i ofrojë Kosovës një sasi prej 7680 megavat orë (MWh) energji elektrike gjatë ndërrimit të viteve.

Kosova prej disa ditësh po vuan një krizë të thellë të mungesës së energjisë duke bërrë që të ketë ndërprerje të furnizimit.

Kompania që shpërndan energjinë, KEDS thotë se Kosova aktualisht prodhon 600 deri në 800 megavat energji në orë, kurse konsumi ka arritur deri në 1,400 megavat në orë.

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku tha se 3600 MWh do të ofrohen për datën 31 dhjetor dhe 4080 MWh për datën 1 janar.

Kjo ndihmë do të jetë një “hua” për Kosovën pasi në bazë të marrëveshjes ajo do të duhet t’ia kthejë gjatë sezonit të verës.

“Kjo sasi do t’i kthehet pas Shqipërisë nga Kosova në sezonin e verës gjatë periudhës nga qershori në shtator kur vendi ndodhen ne thatësi dhe ka mungesë të rezervave hidrike”, tha Balluku.

Në fillim të muajit tetor, Shqipëria përmes OSHEE bleu rreth 44 mijë megavat orë energji me vlerë totale rreth 6.4 milionë euro, ku mesatarisht për një Mwh energji u paguan mbi 250 euro.

Në terma financiar, ndihma që Shqipëria po i ofron Kosovës ka një vlerë financiare në treg rreth 2 milionë euro.

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

TË FUNDIT

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...

Rikthehen në detyrë prokurorët e SPAK, Elvin Gokaj dhe Alfred Shehu

Gjykata e Lartë ka rrëzuar vendimin e shkallës së Apelit në Gjykatës Administrative që pezullonte nga detyra dy prokurorët e SPAK, Elvin Gogaj e...