Parodistët e Vlorës, artistët që mbajtën gjallë trashëgiminë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Nuk dihet se kush dhe kur i kanë thirrur për herë të parë Parodistët e Vlorës, por ajo që dihet me siguri është se ata e kanë merituar personifikimin me emrin e qytetit. Sepse, ndër të tjera Vlora është edhe qyteti ku ka lindur, është lëvruar dhe është trashëguar parodia, si një nga zhanret më të bukura të humorit.

Kush janë 4 parodistët e Vlorës?

Është shumë e vështirë ta përmbledhësh jetën dhe veprimtarinë e tyre artistike në një dokumentar televiziv. Ata kanë më shumë se 50 vite së bashku dhe kjo i bën ata krejt të veçantë, jo vetëm në llojin e humorit që kanë lëvruar, por edhe ndër të gjitha grupet e tjera artistike.

Gjithçka nisi nga ndërrmarjet e dikurshme të sistemit komunist duke filluar me Agronin, më pas Afrimin e në vazhdim me Manen dhe Metin, që nuk jeton më. Ishin vitet kur garat midis ndërrmarjeve ishin jo vetëm në realizimin e planeve por edhe në art, kulturë e sport.

Mes fotosh e kujtimesh në shtëpinë e Muhamet Likos, Metit siç e njohin të gjithë na pret Alkida e cila mes emocionesh flet pët babain por edhe artistin e madh ku shpesh ka qenë ajo spektatorja e parë e cdo skeçi të vënè në skenë.

“Sa kemi qenë të vegjël ndoshta nuk kemi kuptuar rëndësinë vajza e një artisti, sepse gjithmonë babi ka qenë një njeri shumë i thjeshtë, babaxhan siç thoshte ai dhe ishte i përfshirë nê të gjitha komunitetet,” u shpreh Alkida.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Më shumë se 500 protestues nga Vlora drejt Tiranës për protestën

Më shumë se 500 protestues nga Vlora janë nisur drejt Tiranës për të marrë pjesë në protestën e opozitës që pritet të nisë sot...

‘Se çfarë bëj unë, e di unë”, Tabaku përplaset me Spiropalin

Ministrja e Shtetit Elisa Spiropali ka debatuar ditën e sotme në Kuvend me deputeten demokrate Jorida Tabaku. Në një kohë që po flitej për miratimin e...

Kosova me dozë të katërt të vaksinës kundër COVID-19

Personat mbi 60-vjeç në Kosovë mund të marrin dozën e katërt të vaksinës kundër koronavirusit. Lajmi u bë i ditur nga Ministria e Shëndetësisë, e...

TË FUNDIT

Më shumë se 500 protestues nga Vlora drejt Tiranës për protestën

Më shumë se 500 protestues nga Vlora janë nisur drejt Tiranës për të marrë pjesë në protestën e opozitës që pritet të nisë sot...

‘Se çfarë bëj unë, e di unë”, Tabaku përplaset me Spiropalin

Ministrja e Shtetit Elisa Spiropali ka debatuar ditën e sotme në Kuvend me deputeten demokrate Jorida Tabaku. Në një kohë që po flitej për miratimin e...

Kosova me dozë të katërt të vaksinës kundër COVID-19

Personat mbi 60-vjeç në Kosovë mund të marrin dozën e katërt të vaksinës kundër koronavirusit. Lajmi u bë i ditur nga Ministria e Shëndetësisë, e...

FOTO/Shqiptari mbron me armë hotelin në Shkup, zmbrapsen huliganët maqedonas

Isuk Koka, i cili mbrojti me armë mbrëmjen e djeshme hotelin e tij në Çarshi të Shkupit nga huliganët, është arrestuar nga Policia. Gazetarja Ferikan...

Kreu i grupit kriminal serb pretendon se ndodhet në Kosovë

Ende nuk ka asnjë reagim nga institucionet e Kosovës lidhur me rishfaqjen e kreut të grupit kriminal serb, Milan Radojçiç, njëkohësisht nënkryetar i Listës...