Erdogan kërkon nga Kuvendi t’i jepet fund gylenizmit në Shqipëri: I kanë rrënjët kudo

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Presidenti turk, Recep Tayip Erdogan i kërkoi Shqipërisë të zgjidhë përfundimisht çështjen e organizatës së Fetullah Gulen, ‘FETO’, të cilën e akuzon për grushtin e shtetit të vitit 2016.

Erdogan e cilësoi parakusht të marrëdhënieve të mira me Shqipërinë luftën kundër asaj që ai e quan organizatë terroriste, që sipas presidenti turk i ka shtrirë rrënjët kudo, në arsim, fe e sipërmarrje.

Ai tha se institucionet e lidhura me ‘FETO’ kanë agjentë të fshehtë, që herët a vonë e nxjerrin kokën diku.

“Lufta kundër organizatës terroriste FETO, që synoi një grusht shteti në Turqi, është një nga ndjeshmëritë tona. Ata vazhdojnë të jenë në Shqipëri në çdo fushë; në arsim, fe dhe sidomos në sektorin privat. E shohim si parakusht, edhe këtu institucionet e lidhura me FETO kanë agjentë të fshehtë. Sa më shpejt të shpëtoni nga kjo strukturë që përbën kërcënim për sigurinë e Shqipërisë, rrezikon të përsëritet tek ne. Ne kemi paguar një kosto shumë të rëndë. Presim që Shqipëria të marrë masa të menjëhershme”, u shpreh presidenti turk, teksa theksoi se shpreson që kjo çështje të jetë mbyllur përfundimisht gjatë vizitës së tij të ardhshme në Shqipëri.

Presidenti turk e vlerësoi si një marrëdhënie të ngritur zyrtarisht në nivelin e partneritetit strategjik, atë mes Shqipërisë dhe Turqisë, teksa vlerësoi rolin konstruktiv të Shqipërisë në bashkëpunimin rajonal.

Sipas Erdogan, marrëdhënia 600-vjeçare mes Turqisë dhe Shqipërisë nuk është vetëm ajo mes dy shteteve, por edhe mes dy kombeve që sipas tij ka gjurmë kudo.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kërkohet hapja e plazheve 100% publike, nis mbledhja e firmave

Çadra e plazhit këtë herë u hap përballë Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit, në shenjë reagimi për hapësirat e pakta të plazheve publike. Pjesëtar të...

SHELL zbulon naftë dhe gaz, Rama: Përfitojmë ne dhe Europa

Kompania holandeze Shell ka zbuluar sasi të konsiderueshme nafte dhe gazi në nëntokën shqiptare. Shell Albania është vendosur prej 8 vjetësh në Shqipëri dhe është...

70 vjeç në timon, Partia Socialiste propozon ndryshime në Kodin Rrugor

Personat deri në moshën 70-vjeçare mund të drejtojnë autobusë, kamion dhe çdo mjet tjetër për transport njerëzish dhe mallrash. Grupi parlamentar socialist ka depozituar në...

TË FUNDIT

Kërkohet hapja e plazheve 100% publike, nis mbledhja e firmave

Çadra e plazhit këtë herë u hap përballë Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit, në shenjë reagimi për hapësirat e pakta të plazheve publike. Pjesëtar të...

SHELL zbulon naftë dhe gaz, Rama: Përfitojmë ne dhe Europa

Kompania holandeze Shell ka zbuluar sasi të konsiderueshme nafte dhe gazi në nëntokën shqiptare. Shell Albania është vendosur prej 8 vjetësh në Shqipëri dhe është...

70 vjeç në timon, Partia Socialiste propozon ndryshime në Kodin Rrugor

Personat deri në moshën 70-vjeçare mund të drejtojnë autobusë, kamion dhe çdo mjet tjetër për transport njerëzish dhe mallrash. Grupi parlamentar socialist ka depozituar në...

Edhe në Kiev bëhet plazh, ukrainasit përpiqen të kapin ritmin

Kievi ka rënë në qetësi dhe për momentin nuk është duke përjetuar sulmet të cilat janë përqendruar në rajonet lindore të Ukrainës. Në këto...

Mbi 200 të infektuar me COVID në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë shënuar 213 raste të reja me COVID-19. Ministria e Shëndetësisë njoftoi se nuk është shënuar asnjë rast...