Meta dekoron artistët shkodranë: Vlerësimi i tyre detyrim i institucioneve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Presidenti Meta ishte i pranishëm sot në Shkodër ku dekoroi disa artistë për kontributin e tyre në art dhe kulturë.

Meta shprehu mirënjohjen për ata që janë përkushtuar në rritjen e nivelit artistik në Shkodër e jo vetëm.

Agron Dizdari u vlerësua me Titullin “Mjeshtër i Madh” për cilësi të spikatura në aktrimin e tij.

Po në kinematografi u vlerësua dhe Merita Smajaj.

Ramazan Çeka dhe Ilmi Kurti u vlerësuan për kontributin si tekstshkrues. Për po të njëjtin kontribut u dekorua dhe Mhill Çun Gjonaj pas vdekjes.

Nimet Salabegu (Begu) u përmend nga presidenti si mjeshtër i klarinetës. Në muzikë ka kontribuar gjithashtu dhe Adnan Bala.

Për Metën e përbashkëta e gjithë artistëve që u dekoruan është dashuria për Shkodrën dhe Artin, ndaj dhe vlerësimi i tyre duhet të mbetet detyrim dhe përparësi e institucioneve.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...