Ish-ministri Koka probleme me shëndetin, dërgohet në spital

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ish-ministri i Mjedisit, Lefter Koka i arrestuar për aferën e inceneratorëve është dërguar në spital pasi ka shfaqur probleme me shëndetin.

Koka i akuzuar nga SPAK për abuzim me vlerë rreth 3.7 milionë euro tek incenratori i Elbasanit, ka pasur shqetësime me tensionin gjatë kohës së qëndrimit në paraburgim.

Ish-ministri ka pasur rekomandim nga mjeku për kontroll pasi ka shfaqur luhatje tensioni.

Lefter Koka po mbahet në paraburgimin e burgut të sigurisë së lartë në Tiranë.

Koka fitoi mandatin e deputetit në Qarkun e Durrësit nën siglën e PS në zgjedhjet e fundit të 25 prillit, por pak ditë para betimit, hoqi dorë nga mandati në mënyrë të papritur.

Ai ka mbajtur postin e ministrit të Mjedisit nga viti 2013-2017 si përfaqësues i LSI gjatë bashkëqeverisjes me PS.

Ish-ministri u arrestuar më 14 dhjetor 2021 me urdhër të Strukturës së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.

57-vjeçari Koka ka pasur një karrierë të gjatë në politikë pasi në periudhën 2003-2007 ka mbajtur postin e Bashkisë Durrës.

Sipas SPAK, Koka akuzohet se ka përfituar ryshfet në vlerën e 3.7 milionë eurove nëpërmjet kompanive fiktive të zotëruara nga familjarë dhe të njohur të tij.

Pagesat janë kryer nga administatorët e kompanisë që po punon për ndërtimin e inceneratorit të Elbasanit, ndaj të cilëve gjithashtu ka nisur hetim nga SPAK.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rama-opozitës: Do ta votojmë ligjin për Butrintin, s’mund ta mbani peng

Kryeministri Edi Rama mbrojti në Kuvend marrëveshjen për menaxhimin e Parkut Kombëtar të Butrintit. Rama iu drejtua me tone të ashpra opozitës duke thënë se...

Refugjatët ukrainas mund të shkëmbejnë paratë e tyre me euro në Gjermani

Refugjatët ukrainas në Gjermani do të jenë në gjendje të shkëmbejnë paranë e tyre, hryvnia ukrainase, në euro nga kjo e martë pa kurs...

Pasiguria dhe rritja e çmimeve të energjisë, BE pezullon rregullat e borxhit

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...


TË FUNDIT

Rama-opozitës: Do ta votojmë ligjin për Butrintin, s’mund ta mbani peng

Kryeministri Edi Rama mbrojti në Kuvend marrëveshjen për menaxhimin e Parkut Kombëtar të Butrintit. Rama iu drejtua me tone të ashpra opozitës duke thënë se...

Refugjatët ukrainas mund të shkëmbejnë paratë e tyre me euro në Gjermani

Refugjatët ukrainas në Gjermani do të jenë në gjendje të shkëmbejnë paranë e tyre, hryvnia ukrainase, në euro nga kjo e martë pa kurs...

Pasiguria dhe rritja e çmimeve të energjisë, BE pezullon rregullat e borxhit

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...

Ekskluzive| ‘Deti’, Shqipëria zgjedh ‘anglezët’ përballë Greqisë në Hagë

Shqipëria ka kontraktuar një kompani britanike për t’u përfaqësuar në Hagë përballë Greqisë lidhur me çështjen e kufirit detar. Kështu tha Artur Meçollari, ish-anëtar i...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER