Në Shqipëri rregullimi i dhëmbëve është itinerar i një pakete turistike

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Turizmi dentar po zhvillohet gjithnjë e më shumë në Shqipëri. Përveç shërbimeve dentare, pacientëve u ofrohen paketa të mirëfillta turistike nga klinikat dhe agjencitë e ndërmjetësimit që janë krijuar rishtas.

Pacientët janë kryesisht italianë që paguajnë 60-70% më pak për shërbimet në dhëmbë se në vendin e tyre.

“Erdha për dhëmbët, por kemi lëvizur nëpër Tiranë dhe qytete e vende të bukura”, thotë Alessandro Garimberti, shtetas italian.

Të rregullosh dhëmbët në Shqipëri është edhe një lehtësim për xhepin.

Sabino Pastore, teknik për pajisjet shëndetësore në Itali, tregon se kishte kursyer një sasi të konsiderueshme parash për të vendosur impiantin e dhëmbëve në një prej klinikave dentare në Tiranë.

“Në Itali  puna që bëra unë shkon më shumë se 15 mijë euro. Këtu me 5 mijë euro I bën të gjitha”, tregon ai.

Përfitimet nga turizmi dentar janë një mundësi e mirë ekonomike që po shfrytëzohet nga agjencitë e ndërmjetësimit.

Ato janë një variant i agjencive turistike, por që shërbejnë si urë lidhëse mes pacientëve dhe klinikave dentare.

“I bëjmë çmim all-inclusive përveç ushqimit; i bëjmë preventivin, i marrim në aeroport”, tregon Jurgen Manahasa, menaxher i një agjencie.

Publiciteti bëhet nëpërmjet Facebook-ut, uebsajteve të agjencive të ndërmjetësimit, apo dhe vetë klinikave. Krahas çmimeve për punimet e dhëmbëve, gjenden dhe paketat turistike për turistët e huaj.

“Në uebsajtin që kam krijuar janë çmimet, shërbimet që ofrojnë klinikat dentare. Nëpërmjet tij na kërkojnë dhe unë vihem në kontakt. Klinika të ndryshme sjellin dhe guidat. Disa klinika ofrojnë dhe apartamente ose i akomodojnë në hotele”, thotë Enver Duro, menaxher.

Në Shqipëri ka rreth 1300 klinika dentare, 4000 mijë dentistë të licencuar, 1200 nga të cilat të vendosur në Tiranë. Ky është një numër i lartë për popullsinë vendase, por me rritje e numrit të  pacientëve të huaj, duket se ka punë për të gjithë.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Haxhiu: Opozita e Berishës ia rrezikon pushtetin Ramës më shumë se Basha

Analisti Baton Haxhiu tha në emisionin ‘Shock’ se me fitoren e një ditë më parë Berisha ka arritur ta fitojë betejën e tij të...

Parlamenti miraton ligjin për menaxhimin e Butrintit

Fondacioni shqiptaro-amerikan për Zhvillim do të marrë në menaxhim për 10 vitet e ardhshme Parkun Kombëtar të Butrintit. Ligji është miratuar këtë të hënë në...

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...


TË FUNDIT

Haxhiu: Opozita e Berishës ia rrezikon pushtetin Ramës më shumë se Basha

Analisti Baton Haxhiu tha në emisionin ‘Shock’ se me fitoren e një ditë më parë Berisha ka arritur ta fitojë betejën e tij të...

Parlamenti miraton ligjin për menaxhimin e Butrintit

Fondacioni shqiptaro-amerikan për Zhvillim do të marrë në menaxhim për 10 vitet e ardhshme Parkun Kombëtar të Butrintit. Ligji është miratuar këtë të hënë në...

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER