Zyrtarja thotë se algoritmi refuzon përgjigjet e shumëfishta në ‘Pyetësor’

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eridiana Çano, drejtore e Agjencisë për Doalog dhe Bashkëqeverisje thotë se pyetësori i Këshillit Kombëtar nuk mund të deformohet nga përgjigje të shumëfishta nga një person.

Sipas znj. Çamo “sistemi ka algoritme që fshijnë përgjigjet e shumëfishta” nga i njëjti person.

“Nuk qëndron. Sistemi ka algoritme që kancelojnë votat e shumëfishta dhe një pyetësor llogaritet një votë”, tha ajo.

Eridiana Çano tha se rezultatet e pyetësorit do të bëhen publike në fund të muajit mars ose në fillim të prillit.

Specialisti Gerond Taçi gjatë një demonstrimi shpjegoi mënyrën se si një person mund të thyejë këtë sistem mbrojtës dhe një person mund të plotësojë disa herë pyetësorin.

Ai tha se kjo realizohet përmes fshirjes së historikut (cookies) në shfletues (browser) dhe në këtë mënyrë çdo herë duket sikur është një person i ndryshëm.

Pyetësori i qeverisë përmban 12 pyetje dhe përveç shqetësimeve se mund të manipulohet nga votimi i shumëfishtë, ka spektikë për shtrimin e pyetjeve.

Shumë specialistë i konsideron pyetjes sugjestionuese, duke i drejtuar qytetarët në një përgjigje të caktuar.

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Ales Bialiatski: Kush është fituesi i Çmimit Nobel për Paqe?

Ales Bialiatski është një aktivist i shquar bjellorus i të drejtave të njeriut, i cili aktualisht po mbahet në burg pa gjyq. Bialiatski, 60 vjeç,...

Rama takim me kryebashkiakët në Gjirin e Lalzit për zgjedhjet vendore

Këtë të premte kryeministri Edi Rama po zhvillon një takim me kryebashkiakët në Gjirin e Lalëzit për të diskutuar për zgjedhjet lokale. Mbledhja po zhvillohet...

Meta akuza Ramës: Fatura e korrupsionit të Rilindjes shkon në 12 mld euro

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka akuzuar kryeministrin Edi Rama se po grabit shqiptarët. Të premten, në një konferencë për mediat, Meta tha...

TË FUNDIT

Ales Bialiatski: Kush është fituesi i Çmimit Nobel për Paqe?

Ales Bialiatski është një aktivist i shquar bjellorus i të drejtave të njeriut, i cili aktualisht po mbahet në burg pa gjyq. Bialiatski, 60 vjeç,...

Rama takim me kryebashkiakët në Gjirin e Lalzit për zgjedhjet vendore

Këtë të premte kryeministri Edi Rama po zhvillon një takim me kryebashkiakët në Gjirin e Lalëzit për të diskutuar për zgjedhjet lokale. Mbledhja po zhvillohet...

Meta akuza Ramës: Fatura e korrupsionit të Rilindjes shkon në 12 mld euro

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka akuzuar kryeministrin Edi Rama se po grabit shqiptarët. Të premten, në një konferencë për mediat, Meta tha...

Lirimi i Alqi Bllakos, Meta: Koka e aferës është Rama, drejtësia nuk veproi

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta u shpreh në një konferencë për mediat se Koventa Kombëtare e Partisë së Lirisë do të mblidhet...

Aksioni për ndërtimet pa leje, Bogdani: Qokë që po u bëhet oligarkëve

Ish-deputeti i PD-së, Gerti Bogdani u shpreh në një intervistë për Euronews Albania se aksioni i qeverisë për ndërtimet pa leje është një propagandë...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?