Banorët e 5 Majit: Të prishen banesat kur të zgjidhet strehimi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Banorët e lagjes 5 Maji kërkojnë të mos prishen banesat derisa të bëhet marrëveshja me bashkinë.

Sipas tyre puna e IKMT-së duhet të pezullohet derisa ti jepet zgjidhje strehimit. Kërkesat janë bërë në Komisionin e Ligjeve.

Opozita ka ftuar banorët dhe Erjon Veliajn që të sqarojnë situatën, por në Kuvend kanë shkuar vetëm banorët.

Mungesa fizike e Veliajt dhe përgjigjja e tij me shkrim nuk është pritur mirë në komision nga opozita.

Partia Demokratike ka dalë me një propozim, i cili eviton përplasjet e momentit dhe dramën e banorëve që humbasin shtëpitë.

 “Ne mund të ndërmarrin një iniciativë ligjore, ndërprerja e projektit derisa të plotësohen kërkesat e tyre sipas ligjit,” – deklaroi Enkelejd Alibeaj.

Për përplasjet e datës 19 janar, Gledis Nano tha se Policia ndërhyri sepse u thirr nga Bashkia e Tiranës për të mbrojtur punonjësit e IKMT-së të kryenin detyrën e tyre.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rama-opozitës: Do ta votojmë ligjin për Butrintin, s’mund ta mbani peng

Kryeministri Edi Rama mbrojti në Kuvend marrëveshjen për menaxhimin e Parkut Kombëtar të Butrintit. Rama iu drejtua me tone të ashpra opozitës duke thënë se...

Refugjatët ukrainas mund të shkëmbejnë paratë e tyre me euro në Gjermani

Refugjatët ukrainas në Gjermani do të jenë në gjendje të shkëmbejnë paranë e tyre, hryvnia ukrainase, në euro nga kjo e martë pa kurs...

Pasiguria dhe rritja e çmimeve të energjisë, BE pezullon rregullat e borxhit

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...


TË FUNDIT

Rama-opozitës: Do ta votojmë ligjin për Butrintin, s’mund ta mbani peng

Kryeministri Edi Rama mbrojti në Kuvend marrëveshjen për menaxhimin e Parkut Kombëtar të Butrintit. Rama iu drejtua me tone të ashpra opozitës duke thënë se...

Refugjatët ukrainas mund të shkëmbejnë paratë e tyre me euro në Gjermani

Refugjatët ukrainas në Gjermani do të jenë në gjendje të shkëmbejnë paranë e tyre, hryvnia ukrainase, në euro nga kjo e martë pa kurs...

Pasiguria dhe rritja e çmimeve të energjisë, BE pezullon rregullat e borxhit

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...

Ekskluzive| ‘Deti’, Shqipëria zgjedh ‘anglezët’ përballë Greqisë në Hagë

Shqipëria ka kontraktuar një kompani britanike për t’u përfaqësuar në Hagë përballë Greqisë lidhur me çështjen e kufirit detar. Kështu tha Artur Meçollari, ish-anëtar i...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER