Protestë kundër hartës së re gjyqësore në Shkodër

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Gjyqtar, avokatë dhe shoqëria civile kundërshtojnë shkrirjen e gjykatave të apelit në rrethe.

Këshilli Lartë Gjyqësor ka zhvilluar ditën e sotme në Shkodër një tryezë  diskutimi rreth hartës së re gjyqësore në të cilën synohet unifikimi i Gjykatës së Apelit në një të vetme.

Ky propozim ka hasur në kundërshti të shumta nga kryetari i Gjykatës së Apelit të Shkodrës, Fuat Vjerdha, avokatë dhe shoqëria civile.

Në hyrje të sallës së konferencave ishte vendosur dhe një pankartë ku shkruhej se nëse largonin gjykatën, do të rikthenin Kanunin.

Nga pjesëmarrësit u propozua minimum krijimi i 3 gjykatave të apelit, përkatësisht në Shkodër, Tiranë dhe Vlorë, duke u lehtësuar aksesin qytetarëve sipas zonave.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreu i Shoqatës të Jetimëve: Problemi kryesor është baza ligjore

Lulzim Resuli, kreu i Shoqatës Kombëtare të Jetimëve në Shqipëri tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se fëmijët me mungesën e kujdesit prindëror kanë...

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...


TË FUNDIT

Kreu i Shoqatës të Jetimëve: Problemi kryesor është baza ligjore

Lulzim Resuli, kreu i Shoqatës Kombëtare të Jetimëve në Shqipëri tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se fëmijët me mungesën e kujdesit prindëror kanë...

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...

Presidenti i KE sot në Tiranë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel do të jetë sot në Tiranë. Ai do të pritet nga kryeministri Edi Rama në orën 10:15 në...

1 mijë lekë për dy fëmijë jetimë, nëna: Është qesharake

Dorina Prendi, nënë e dy fëmijëve jetimë, po kalon periudhën më të vështirë të jetës, pas humbjes së bashkëshortit 4 vite më parë. “Ne para...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER