722 padi në gjykata për kompensimin e pronave

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjykatat kanë regjistruar vitin e kaluar 722 padi për çështjen e kthimit dhe kompensimit të pronave.

Pronarët nuk pajtohen me shtetin për vlerën e kompensimit, e cila sipas tyre është 4 herë më ulët se pritshmëritë që ata kanë.

Shifrat dalin nga raporti vjetor i Agjencisë së Pronave, e cila pranon se nuk është në gjendje të ndjekë të gjitha proceset nëpër sallat e gjyqeve.

Krahasuar me vitin 2020, numri i padive është më i ulët me 896 padi, ndërsa kallëzimet janë dërguar në të gjitha gjykatat e vendit.

Por, raporti zbulon se afërsisht 1 në 7 padi është rrëzuar.

Në vitin 2021 janë rrëzuar 160 padi, ndërsa në vitin 2020 janë rrëzuar 166 padi,

Po ashtu, ky institucion, pothuajse ka pezulluar kompensimet për shkak të një vendimi të Gjykatës Kushtetuese shkurtin e shkuar.

Rrëzimi i dy neneve të ligjit, pritet të shtojë numrin e padive ndaj shtetit, pasi kjo mund të sjellë ndryshim të formulës së përllogaritjes së vlerës së kompensimeve.

Fatura financiare për kompensimin e ish-pronarëve arrin në 1 miliardë dollarë, ndërsa shoqatat e pronarëve pretendojnë një vlerë rreth 4 herë më të madhe. Kjo është arsyeja pse kthimi dhe kompensimi i pronave nuk merr zgjidhje prej 30 vitesh.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

26 viktima, traktori me rimorkio bie në një liqen në Indi

Një traktor bujqësor me një rimorkio plot me njerëz u përmbys dhe ra në një liqen në veri të Indisë, duke vrarë 26 persona,...

Të paktën 18 të plagosur nga shpërthimi i azotit të lëngshëm në Spanjë

Të paktën 18 persona u plagosën, njëri prej tyre në gjendje të rëndë, kur një kazan me azot të lëngshëm shpërtheu gjatë një mbledhjeje...

Një uragan shkatërrues gjunjëzoi pjesë të SHBA-së

Ian, një nga uraganet më të forta dhe më të këqija që ka goditur ndonjëherë SHBA-në, mori 54 jetë, me 47 vdekje të konfirmuara...

TË FUNDIT

26 viktima, traktori me rimorkio bie në një liqen në Indi

Një traktor bujqësor me një rimorkio plot me njerëz u përmbys dhe ra në një liqen në veri të Indisë, duke vrarë 26 persona,...

Të paktën 18 të plagosur nga shpërthimi i azotit të lëngshëm në Spanjë

Të paktën 18 persona u plagosën, njëri prej tyre në gjendje të rëndë, kur një kazan me azot të lëngshëm shpërtheu gjatë një mbledhjeje...

Një uragan shkatërrues gjunjëzoi pjesë të SHBA-së

Ian, një nga uraganet më të forta dhe më të këqija që ka goditur ndonjëherë SHBA-në, mori 54 jetë, me 47 vdekje të konfirmuara...

Ish-ambasadori Gashi shpjegon si funksionon Bosnje-Hercegovina: Ka 14 qeveri

Flamur Gashi, ish-ambasador në Bosnje dhe Hercegovinë tregoi në një intervistë për Euronews Albania se Bosnje Hercegovina përveçse një shtet në tërësi ka disa...

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?