Arrestohen 4 persona, kontrabanduan qindra shqiptarë në Britaninë e Madhe

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

4 persona u arrestuan të mërkurën si pjesë e një grupi që kontrabandonte njerëz. Agjencia Kombëtare Britanike e Krimit (NCA) tha se rrjeti kishte sjellë qindra shqiptarë në Mbretërinë e Bashkuar.

Njoftimi për shtyp bëri me dije se katër të dyshuarit, dy gra dhe dy burra, akuzohen për lehtësimin e imigracionit të paligjshëm. Tre u liruan, por mbeten nën hetim, ndërsa një u lirua me kusht në pritje të hetimeve të mëtejshme.

“Kjo është një fazë e dytë e arrestimeve të bëra si pjesë e këtij hetimi,” tha komandanti i degës së NCA, Richard Harrison. Para arrestimeve të fundit, katër të dyshuarit u sollën javën e kaluar për t’u marrë në pyetje nga NCA, por u liruan shpejt.

Raundi i parë i arrestimeve u kthye në korrik 2021, në të cilin shtatë persona u arrestuan nën të njëjtin hetim. Bazuar në provat aktuale, rrjeti i kontrabandës punëson shoferë kamionësh për të kontrabanduar emigrantë në Mbretërinë e Bashkuar nga rajoni verior i Francës.

Për këtë shërbim, paguheshin 34 mijë dollarë. NCA aktualisht po heton më shumë se 50 raste të kontrabandës së emigrantëve përmes rrjeteve të ndryshme të krimit të organizuar në të gjithë Evropën kontinentale.

Kontrabanda e emigrantëve shqiptarë në Britaninë e Madhe ka shënuar një rritje gjatë vitit të kaluar. Disa muaj më parë, një gjykatë në Mbretërinë e Bashkuar dënoi një grup krimi me bazë në Londër 35 vjet me akuzën se ka sjellë ilegalisht 69 emigrantë shqiptarë duke përdorur një anije peshkimi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Berisha: Shqipëria ka potencial për të dalë nga kriza, prodhon 1 mln ton na

Kryetari i Partisë demokratike Sali Berisha zhvilloi paditen e së martës një takim me ekspertë të energjetikës dhe hidrokarbureve me temë “Kriza, nafta, çmimet...

‘Stuhi’ politike në Uashington pas Bastisjes së Trump nga FBI

Bastisja e pronës së Donald Trump nga agjentët e FBI-së ka shkaktuar një stuhi politike në mbarë Shtetet e Bashkuara. Për mbështetësit e miliarderit të...

Lista e qyteteve më të mira për të jetuar në vitin 2022

Raporti i Indeksit Global të Jetueshmërisë publikohet çdo vit nga The Economist Intelligence Unit. Dhe për herë të tretë në 5 vitet e fundit, Viena...

TË FUNDIT

Berisha: Shqipëria ka potencial për të dalë nga kriza, prodhon 1 mln ton na

Kryetari i Partisë demokratike Sali Berisha zhvilloi paditen e së martës një takim me ekspertë të energjetikës dhe hidrokarbureve me temë “Kriza, nafta, çmimet...

‘Stuhi’ politike në Uashington pas Bastisjes së Trump nga FBI

Bastisja e pronës së Donald Trump nga agjentët e FBI-së ka shkaktuar një stuhi politike në mbarë Shtetet e Bashkuara. Për mbështetësit e miliarderit të...

Lista e qyteteve më të mira për të jetuar në vitin 2022

Raporti i Indeksit Global të Jetueshmërisë publikohet çdo vit nga The Economist Intelligence Unit. Dhe për herë të tretë në 5 vitet e fundit, Viena...

‘Paratë e BE për inceneratorët’, AZHBR: Sulme politike, fondet monitorohen

Agjencia për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural mohon akuzat se fondet e Bashkimit Europian janë shpërdoruar. Ajo thotë se të gjitha paratë që vijnë nga Europa...

Tërhoqi zvarrë qenin me makinë, arrestohet 55-vjeçari nga Vlora

Policia e Vlorë ka arrestuar një 55-vjeçar pasi tërhoqi zvarrë me makinë një qen. Policia sqaron se pas publikimit në rrjetet sociale të pamjeve të...


Sondazh