Nafta po shitet shtrenjtë, bordi i qeverisë s’po jep zgjidhje alternative

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Çmimet e naftës në pjesën e parë të marsit kaluan në nivele të papërballueshme për shumicën e konsumatorëve.

Në këtë mes, qeveria ndërhyri përmes një komisioni për t’u vënë kushte furnitorëve se në këtë periudhë nuk mund të shesin për të fituar, por për të mbijetuar.

Bordi i Transparencës mori përsipër të miratojë çmimin e naftës, gazit dhe benzinës dhe në mbledhjet e para uli çmimin, duke i dhënë frymëmarrje tregut. Por, çmimi po rritet sërish me firmën e eksperteve të bordit.

Çdo vendim që merret për çmimin është i përkohshëm, me efekt për 2 deri në 5 ditë, dhe formula e çmimit ndikohet nga bursa ndërkombëtare.

Qytetarët u ngritën në protestë pasi panë rritjen shqetësues të çmimit të naftës deri në 270 lekë për litër, dhe kjo pakënaqësi po rikthehet.

Qeveria thotë se nuk do të ndërhyjë tek taksat e hidrokarbureve, një mesazh ky që automatikisht e mban çmimin e naftës mbi 200 lekë derisa konflikti Rusi-Ukrainë të shuhet dhe tregjet të stabilizohet.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Stuhi tropikale në Japoni, urdhër për evakuimin e 72 mijë banorëve

Stuhia tropikale “Meari” po zhvendoset përgjatë ishullit kryesor të Japonisë, Honshu, pasi goditi prefekturën e Shizuokës. Stuhia goditi gjithashtu edhe rajonin e Kantos gjatë të...

Viktima nga shpërthimet në Ekuador e Armeni, 5 ngjarjet kryesore të ditës

Shpërthim dhe të shtëna në qytetin port të Ekuadorit, 5 viktima Të shtënat me armë zjarri dhe një shpërthim pasues la të paktën 5...

‘DokuFest’ ul siparin, ndahen çmimet për garuesit

Festivali ndërkombëtar i filmit dokumentar dhe me metrazh të shkurtër “DokuFest” ka ulur siparin e edicionit të 21-të. “Fabrika e punëtorëve” e regjisorit kroat Srdjan...

TË FUNDIT

Stuhi tropikale në Japoni, urdhër për evakuimin e 72 mijë banorëve

Stuhia tropikale “Meari” po zhvendoset përgjatë ishullit kryesor të Japonisë, Honshu, pasi goditi prefekturën e Shizuokës. Stuhia goditi gjithashtu edhe rajonin e Kantos gjatë të...

Viktima nga shpërthimet në Ekuador e Armeni, 5 ngjarjet kryesore të ditës

Shpërthim dhe të shtëna në qytetin port të Ekuadorit, 5 viktima Të shtënat me armë zjarri dhe një shpërthim pasues la të paktën 5...

‘DokuFest’ ul siparin, ndahen çmimet për garuesit

Festivali ndërkombëtar i filmit dokumentar dhe me metrazh të shkurtër “DokuFest” ka ulur siparin e edicionit të 21-të. “Fabrika e punëtorëve” e regjisorit kroat Srdjan...

Hasi, vendi me numrin më të lartë të emigrantëve në Mbretërinë e Bashkuar

Daily Mail i ka kushtuar një reportazh, qytetit të Hasit, ose siç njihet ndryshe “Anglisë së vogël”. Vendit të cilit Mbretëria e Bashkuar, i ka...

Shuhet regjisori Kristaq Dhamo

Ditën e sotme është ndarë nga jeta regjisori Kristaq Dhamo.  Dhamo njihet si babai i kinematografisë shqiptare. Ai realizoi filmin e parë shqiptar me metrazh...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?