Dita kombëtare pa makina, ndalohet qarkullimi në akset kryesore të qyteteve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

3 prilli është dita kombëtare pa makina. Vendimi i qeverisë përcaktoi të dielën e parë të çdo muaji si ditën kur në qytetet kryesore të vendit do të ndalohet qarkullimi.

Nga ora 9:00 deri në orën 15:00 në qytetet kryesore të 12 qarqeve të vendit do të ndalohet lëvizja e mjeteve në një pjesë të rrugëve kryesore.

Në Tiranë, qarkullimi ndalohet në bulevardin “Dëshmorët e kombit”. Në Fier dhe Korçë, Durrës gjithashtu ndalimi i mjeteve do të bëhet në sheshtët kryesore të qyteteve.

Drejtuesit e bashkive në qytete të ndryshme të vendit kanë deklaruar se do të jenë pjesë e nismës së qeverisë.

Masat për ndalimin e qarkullimit janë marrë nga Policia e Shtetit, drejtuesit e qarqeve, si dhe bashkitë kryesore të vendit.

Dita kombëtare pa makina është prezantuar nga Këshilli i Ministrave si një projekt që synon të ulë ndotjen, por edhe pjesë planit kombëtar për kursim.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

TË FUNDIT

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

Pse shqiptarët zgjedhin Anglinë? Flet përfaqësuesi i diasporës në Now

Daniel Nikolla, përfaqësuesi i diasporës thotë se qeveria shqiptare nuk ka ndërmarrë asnjë fushatë ndërgjegjësuese për të ndalur largimin e të rinjve, të cilët...

Kreshnik Spahiu: Tre ligjet gjermane që do ndihmojnë shqiptarët për t’u punësuar

Juristi Kreshnik Spahiu tregoi në “Now” me Erla Mëhillin tre projektligje që pritet të kalojnë në Bundestag dhe do ndihmojnë shqiptarët për t'u punësuar. Ata...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?