Divorcet në Vlorë i kërkojnë kryesisht gratë, shkak dhuna

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mbi 80% e padive për divorc në Vlorë janë kryer nga gratë. Në pjesën më të madhe shkaku kryesor është dhuna. Kjo evidentohet edhe nga numri i lartë i urdhër mbrojtjeve nga viti në vit.

Avokatja Elona Shaqiraj tha për Euronews Albania se shkaqet e divorceve mbeten të shumta, por zbatimi i urdhrave të mbrojtjes mbetet ende një sfidë.

“Urdhrat e mbrojtjes kanë nevojë për ndërhyrjen e shtetit, Policia e Shtetit dhe i plotfuqishmi i zonës në mënyrë që të mos depozitohen vetëm në zyrat e përmbarimit  shtetëror. Ka plot urdhra mbrojtje që përsëriten në kohë për shkak të dhunës së vazhdueshme,” – u shpreh ajo.

Për psikologen Oliana Manaj zgjidhja  martesave jo domosdoshmërisht  duhet parë si një fenomen negativ pasi shpesh kjo zgjidhje është një shenjë ndërgjegjësimi për të mos bashkëjetuar me dhunën apo me një marrëdhënie të pashëndetshme.

Që prej vitit 2019, funksionojnë edhe zyra këshillimore për burrat dhunues.

Sipas shifrave zyrtare mesatarisht tre kërkesa për divorc paraqiten çdo ditë pranë gjykatës së rrethit gjyqësor Vlorë. Duke u bazuar te të dhënat zyrtare të INSTAT numri i rritur i divorceve shkon paralelisht me uljen e numrit të martesave.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

Debati mbi ‘pasaportat e arta’, 5 lajmet kryesore

BE kundër ‘pasaportave të arta’: Nxisin krimin e organizuar dhe pastrimin e parave Qeveria shqiptare po kërkon investitorë të huaj të cilët mund të sjellin paratë...

TË FUNDIT

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

Debati mbi ‘pasaportat e arta’, 5 lajmet kryesore

BE kundër ‘pasaportave të arta’: Nxisin krimin e organizuar dhe pastrimin e parave Qeveria shqiptare po kërkon investitorë të huaj të cilët mund të sjellin paratë...

Zeka: Tensionet në Veri të koordinuara nga Kurti e Vuçiç për të fshehur dështimin

Analisti Milaim Zeka thotë se takimet në Bruksel mes liderit të Kosovës Albin Kurti dhe atij të Serbisë Aleksandër Vuçiç  nuk ka për qëllim...

Bie në kanal, humb jetën 51-vjeçari në Laç

Një 51-vjecar ka humbur jetën aksidentalisht mbrëmjen e së enjtes në Laç. Përmes një njoftimi zyrtar policia lokale sqaroi se 51-vjeçari Y.T dyshohet se ka...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?