Gara me makina luksoze, të rinjtë bëjnë shpenzime marramendëse

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Makinat e shtrenjta dhe luksoze po shtohen gjithnjë e më shumë në rrugët e kryeqytetit.

Mercedez Benz, Audi, Ferrari, Maserati janë disa nga markat luksoze që na rastis të shohim në rrugë.

Sipas të dhënave në vendin tonë janë 6 Ferrari, 37 Bentlly, 8 RollsRoyce, 45 Lamborghini, 48  Maserati, 151 Cadillac, 49 makina amerikane GMC.

Vlera e tyre arrin miliona euro. Të rinjtë nuk i shohin makinat thjesht si mjet për të lëvizur por si një investim luksi.

“Gjërat më të bukura dhe më të shpejta që kërkojnë shqiptarët tek makinat e tyre janë pasta e qeramikës që i jep shkëlqim makinës së dyfishtë”, shprehet Kreshnik Ndreu.

Kjo makinë është prodhim i vitit 2012, Mercedez Benz. Kreshniku na tregon me detaje se çfarë është ndryshuar tek ajo dhe sa ka kushtuar.

“Kjo ka pasur fenerët e thjeshtë të tejdukshëm, i është bërë fusha e zezë, parakolpi ka qenë ndryshe. Ndërhyrja ka kushtuar tek 3-4 mijë euro”, tregon punonjësi i servisit.

Manifestimi në rrugë dhe konkurrenca me njëri tjetrin është një tjetër faktor që I shtyn të rinjtë të shpenzojnë për makinat

Në muaj, Kreshniku thotë se mund të tjetërsojë diku tek 10 deri në 15 makina.

2178 automjete luksoze qarkullojnë në rrugët e Shqipërisë sipas të dhënave të fundit të vitit 2019.

Për vitin 2022, janë riregjistruar 13.688 makina.  Markat më të përdorura janë Volkswagen, Mercedez Benzi dhe Audi.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Shefi i OKB-së: Çdo dëm në centralin e Zaporizhias do të ishte vetëvrasje

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres deklaroi se është shumë i shqetësuar për luftimet pranë uzinës bërthamore të Zaporizhia në Ukrainën jugore dhe...

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

TË FUNDIT

Shefi i OKB-së: Çdo dëm në centralin e Zaporizhias do të ishte vetëvrasje

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres deklaroi se është shumë i shqetësuar për luftimet pranë uzinës bërthamore të Zaporizhia në Ukrainën jugore dhe...

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

Debati mbi ‘pasaportat e arta’, 5 lajmet kryesore

BE kundër ‘pasaportave të arta’: Nxisin krimin e organizuar dhe pastrimin e parave Qeveria shqiptare po kërkon investitorë të huaj të cilët mund të sjellin paratë...

Zeka: Tensionet në Veri të koordinuara nga Kurti e Vuçiç për të fshehur dështimin

Analisti Milaim Zeka thotë se takimet në Bruksel mes liderit të Kosovës Albin Kurti dhe atij të Serbisë Aleksandër Vuçiç  nuk ka për qëllim...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?