Gjykata liron detarët e akuzuar për trafik klandestinësh

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ka përfunduar gjykimi për detarët të cilët u akuzuan për shpërdorim detyre dhe ndihmuan në trafikimin e 55 klandestinëve.

Bëhet fjalë për ngjarjen e 9 janarit 2021, kur mjeti ku udhëtonin 55 emigrantë nga Lindja e Mesme pësoi avari pranë Gjirit të Vlorës, teksa ishin drejtuar për në Itali.

Në ndihmë të emigrantëve shkoi një motovedetë shqiptare, ekuipazhi i së cilës më pas u akuzua si i përfshirë në trafikun e klandestinëve.

Gjyqtarja Arbana Selmanaj ka rrëzuar akuzat e Prokurorisë, përfaqësuar nga Erjon Shqarri, duke i dhënë pafajësinë 5 ushtarakëve të marinës, si dhe pronarit të një hoteli në Tiranë, ku dyshohej se strehoheshin emigrantët e ardhur nga Lindja e Mesme.

Ndërkohë, gjykata vendosi 9 vite burg për skafistin Emiljano Likaj dhe 6 vite burg për Qazim Ismailin, i cili kishte strehuar emigrantët. Emiljano Likaj dhe Qazim Ismaili pritet të dalin edhe përpara Gjykatës së Posaçme ( SPAK), pasi akuzohen si pjesë e rrjetit të trafikut ndërkombëtar të klandestinëve.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Bllokimi mjeteve ujore, Xhameta: Tek ne jo, në Jug edhe mund të jetë shkelur ligji

Skerdilajd Xhameta, përfaqësues i mjeteve sportive ujore që operon në zonën e Durrësit tha se inspektimet nga policia ka pasur gjatë gjithë kohës, edhe...

‘S’më lanë të këndoj për Adem Jasharin’, Shemi flet pas incidentit në ‘Sunny Hill’

Një incident ka ndodhur në festivalin Sunny Hill. Incidenti ka pasur si protagonist Shemsi Krasniqi, i njohur ndryshe si Shemi i ‘Ilirëve’, i cili...

Rriten infektimet nga COVID-19 në Shqipëri

Gjatë 24 orëve të fundit nuk është shënuar asnjë humbje jetë nga COVID-19 në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë tha se në 2418 testime...

TË FUNDIT

Bllokimi mjeteve ujore, Xhameta: Tek ne jo, në Jug edhe mund të jetë shkelur ligji

Skerdilajd Xhameta, përfaqësues i mjeteve sportive ujore që operon në zonën e Durrësit tha se inspektimet nga policia ka pasur gjatë gjithë kohës, edhe...

‘S’më lanë të këndoj për Adem Jasharin’, Shemi flet pas incidentit në ‘Sunny Hill’

Një incident ka ndodhur në festivalin Sunny Hill. Incidenti ka pasur si protagonist Shemsi Krasniqi, i njohur ndryshe si Shemi i ‘Ilirëve’, i cili...

Rriten infektimet nga COVID-19 në Shqipëri

Gjatë 24 orëve të fundit nuk është shënuar asnjë humbje jetë nga COVID-19 në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë tha se në 2418 testime...

Partizani shkarkon trajnerin në prag të Superligës

Dritan Mehmeti nuk është më trajneri i Partizanit. Ekipi ka ndërprerë bashkëpunimin me trajnerin që mori drejtimin e ekipit e kuq në mes të sezonit të shkuar. Vendimi...

Shtrenjtohet bulmeti, shkak kostot e lëndëve të para dhe rënia e prodhimit vendas

Çmimi i bulmetit është rritur më shumë se 10% këtë muaj. Kompanitë e përpunimit thonë, se shkak për shtrenjtimin janë bërë lëndët e para, që po vijnë me...


Sondazh