Rriten me 45% çmimet e shtëpive në 9 vitet e fundit, kryesor Tirana

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Të dhënat e raportuara së fundi nga ‘Indeksi Fischer’ që mat Banka e Shqipërisë tregojnë se brenda 1 viti, çmimet e banesave u rritën me 9%.  Kryeson Tirana me 12.3%.

Që prej vitit 2013 dhe deri më sot, çmimet e apartamenteve në Shqipëri janë rritur me 45%.

Shumica e shtëpive janë blerë nga rezidentët, edhe pse 1 në 3 prona që shiten janë nga qytetarë që nuk jetojnë brenda vendit.

Shumica e banesave të shitura janë blerë më para cash dhe jo përmes kredisë bankare.

Edhe pse ndërtimi ka marrë “boom” vitet e fundit, Shqipëria vazhdon të ketë problem në kohën mesatare të shitjes së një prone.

Në fund të dhjetorit të vitit të shkuar koha mesatare e shitjes ishte 11 muaj.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Droni ‘Bayraktar’ i blerë me fonde nga populli i Lituanisë shkon në Ukrainë

Një dron 'Bayraktar' TB2 i prodhuar nga Turqia, i blerë nga Lituania për Ukrainën pas një fushate popullore financimi, pritet të dërgohet në Kiev...

PS kërkon të kalojë në Kuvend anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Partia Socialiste ka depozituar në kuvend kërkesën për të kaluar nesër në seancë anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Pasi u miratua në samitin...

Fyerjet ndaj UÇK, opozita në Kosovë protestë për dorëheqjen e ministrit

Partia Socialdemokrate e Kosovës (PSD) kërkon dorëheqjen e ministrit të Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati për shkak të deklarimeve të tij për veteranët...

TË FUNDIT

Droni ‘Bayraktar’ i blerë me fonde nga populli i Lituanisë shkon në Ukrainë

Një dron 'Bayraktar' TB2 i prodhuar nga Turqia, i blerë nga Lituania për Ukrainën pas një fushate popullore financimi, pritet të dërgohet në Kiev...

PS kërkon të kalojë në Kuvend anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Partia Socialiste ka depozituar në kuvend kërkesën për të kaluar nesër në seancë anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Pasi u miratua në samitin...

Fyerjet ndaj UÇK, opozita në Kosovë protestë për dorëheqjen e ministrit

Partia Socialdemokrate e Kosovës (PSD) kërkon dorëheqjen e ministrit të Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati për shkak të deklarimeve të tij për veteranët...

Gjendet i pajetë 85-vjeçari në Divjakë, dyshohet se u mbyt nga djali

Mesditën e sotme është gjetur pa shenja jete në banesën e tij në fshatin Remas në Divjakë 85-vjeçarin Dhimiter Stase. Dyshohet se djali i 85-vjeçarit,...

Qeveria pranon mashtrimin me TVSH, Ibrahimaj: Të përfshirë edhe ‘inceneratorët’

Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka pranuar se skemat e mashtrimit me tatimin mbi vlerën e shtuar të denoncuara nga Lëvizja Socialiste për Integrim...