Albpetrol hap ankandin për shitjen e 120 mijë ton naftë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Albpetrol ka hapur ankand për shitjen e 120 mijë ton naftë bruto. Ofertat e kompanive që do të shprehin interes hapen më 10 maj.

Ky është ankandi i parë që kompania publike e prodhimit të naftës ka shpallur që prej rritjes rekord të çmimeve të karburanteve në tregjet ndërkombëtare.

Formula e shitjes së naftës është 75.33% e vlerës së një fuçie në bursa. Me çmimet e sotme, nëse ankandi do të rezultojë i suksesshëm, Albpetrol mund të fitojë 70 milion euro.

Kompania shtetërore e naftës ka dështuar në një ankand të fundit që hapi në dhjetor, ndërsa në maj përfundon kontrata e furnizimit që ka me një kompani vendase.

Aktualisht gjendja në depozitat e saj është 35 mijë ton naftë , ndërsa kontrata kërkon gjetjen e një blerësi për ta furnizuar për 1 vit.

Albpetrol gjendet në vështirësi financiare, ndërsa ankandet për shitjen e naftës nuk kanë rezultuar gjithmonë të suksesshme.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Agjentët e FBI bastisin shtëpinë e ish-presidentit Donald Trump

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump deklaroi se shtëpia e tij në Florida është bastisur nga FBI dhe se agjentët hapën...

Kurti dëshiron luftë dhe jo dialog, thotë Petkoviç

Drejtori i Zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti me deklaratatën e tij të...

Kina po përgatitet të na pushtojë, paralajmëron ministri i Jashtëm i Tajvanit

Ministri i Jashtëm i Tajvanit, Joseph Wu deklaroi se Kina po përdor stërvitjet ushtarake që nisi në shenjë proteste kundër vizitës së kryetares së...

TË FUNDIT

Agjentët e FBI bastisin shtëpinë e ish-presidentit Donald Trump

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump deklaroi se shtëpia e tij në Florida është bastisur nga FBI dhe se agjentët hapën...

Kurti dëshiron luftë dhe jo dialog, thotë Petkoviç

Drejtori i Zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti me deklaratatën e tij të...

Kina po përgatitet të na pushtojë, paralajmëron ministri i Jashtëm i Tajvanit

Ministri i Jashtëm i Tajvanit, Joseph Wu deklaroi se Kina po përdor stërvitjet ushtarake që nisi në shenjë proteste kundër vizitës së kryetares së...

FBI ‘zbarkon’ në Tiranë për sulmin kibernetik

Një grup i FBI është dislokuar në Tiranë për të mbështetur hetimin mbi sulmin kibernetik që goditi institucionet e vendit disa javë më parë. Lajmi...

Kosova duhet të japë mesazhe pozitive, Hoti kundër Kurtit

Ish-kryeministri Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës ka reaguar ndaj komenteve të kryeministrit Albin Kurti për luftë, duke thënë se zgjidhja e problemeve...


Sondazh