Bankat ankohen për sistemin e taksave, Rama: Bashkohuni në e-Albania

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sistemi i pagesave nga telefoni ka shmangur radhët në sportele, por nuk funksionon për pagesën e taksave.

Këtë shqetësim kanë ngritur drejtues të bankave tregtare në takim me qeverinë. Kjo e fundit i fton të lidhen me sistemin e-Albania.

Bankat tregtare nuk duan t’i mbajnë njerëzit në radhë, por as të dërgojnë punonjësit e tyre në sportelet e detyrueshme të shtetit.

Ky është shqetësimi që ngrenë drejtues të bankave, sot kur 95% e shërbimeve për dokumente dhe pagesa po kryhen online.

“Si është e mundur që gjobat mund të paguhen online, por taksat jo. Pra, unë mund ta ofroj këtë shërbim, por duhet të kem një marrëveshje për drejtorinë e tatimeve për ta paguar online. Këto gjëra duan një marrëveshje dypalëshe”, u shpreh Seyhan Pencabligil, Drejtor i një banke tregtare.

Por, kryeministri thotë se ka vetëm një mënyrë që punonjësit bankarë të mos krijojnë radhë te Tatimet.

“Sistemi është i pranishëm në e-albania, ju thjesht duhet të bëheni pjesë e këtij sistemi”, tha Rama.

Drejtoresha e AKSHI-t, Mirlinda Karçanaj tha se për bankat janë aktive 55 shërbime pagesash dhe ato duhet të integrohen për t’u bërë pjesë e platformës e-Albania.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

TË FUNDIT

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

Indi/ 36 të vdekur në një ditë nga rrufetë dhe përmbytjet

Moti i keq dhe rrufetë kanë vrarë 36 njerëz brenda një dite në shtetin verior të Indisë Uttar Pradesh, thanë autoritetet. Të paktën 24 prej tyre vdiqën...

Stuhia vonon lëshimin e raketës së NASA-së për në Hënë

Lëshimi i raketës më të fuqishme ndonjëherë të NASA-s është vonuar për shkak të një stuhie tropikale që mund të shndërrohet në një uragan. Raketa...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?