Bankat me fitim, arkëtuan 156,6 milionë euro nga interesat dhe komisionet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Bankat kanë fituar 27 milionë euro në tre muajt e parë të këtij viti.

Fitimet janë tkurrur me 13 milionë euro krahasuar me një vit më parë, për shkak humbjes në disa investime dhe rritjes së shpenzimeve për personelin.

Të ardhurat rezultojnë me rritje.

Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë, në total sektori arkëtoi për muajt janar, shkurt dhe mars 130 milionë euro.

Pjesa më e madhe e të ardhurave, 116 milionë euro vijnë nga interesat e kredive, ndërsa shpenzimet e bankave për interesat e depozitave që kanë individët dhe bizneset rezultojnë 16 milionë euro, 7 herë më pak se ajo që marrin nga interesi i huave.  

Vetëm nga komisionet dhe gjobat bankat kanë arkëtuar këtë periudhë 26,6 milionë euro.

Në fund të marsit niveli i kredive me probleme zbriti në 5,24% të totalit të portofolit.

Kredia e dhënë është 5,6 miliard euro, ku 294 milionë klasifikohet si hua që nuk është kthyer, nivel disa herë më i ulët se 1 miliard euro kredi e pakthyer që ishte 5 vjet më parë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...

TË FUNDIT

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...

Rikthehen në detyrë prokurorët e SPAK, Elvin Gokaj dhe Alfred Shehu

Gjykata e Lartë ka rrëzuar vendimin e shkallës së Apelit në Gjykatës Administrative që pezullonte nga detyra dy prokurorët e SPAK, Elvin Gogaj e...

Lavrov nuk do të takohet me Blinken në Samitin e G20-ës

Nuk është planifikuar një takim mes ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov dhe sekretarit amerikan të shtetit Antony Blinken në Samitin e G20-ës në...