351 ukrainas kanë ardhur në Shqipëri nga lufta, 170 jetojnë në Durrës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Po jetojnë në Durrës, por jeta e tyre vijon të jetë e lidhur me Ukrainën. 88 fëmijët ukrainas, çdo ditë shkojnë në shkollë. Përmes platformave online ata nuk kanë humbur asnjë orë mësimi, edhe pse shumë prej mësuesve të tyre, ndodhen ende në Ukrainë, në rrezik për jetën.

“Dita ime nis me mëngjesin, mësimet dhe disa aktivitete, luaj volejboll, komunikoj me miqtë e mi”, thotë Anastasia, e cila është mësuese.

Janë 170 ukrainas që jetojnë në Durrës. Shumë prej fëmijëve nuk i kanë prindërit me vete. Ata i kanë besuar të vegjlit e tyre mësuesve. Vetë kanë qëndruar në Ukrainë për të luftuar.

“Fëmijët po përpiqen të mësojnë të luajnë dhe të jetojnë një jetë normale sa të munden. Përpiqemi të mos flasim shumë për luftën dhe mendojmë që është më e mira për to është të shfaqim gjëra pozitive”, tregon Tetiena.

Frika për familjarët e tyre ekziston. Ata mundohen të jenë gjithë kohës në kontakt me ta.

Tetiana tregon se në Ukrainë ka lënë bashkëshortin, por për vajzën e saj kjo ndarje ishte e  vështirë.

351 shtetas nga Ukraina kanë ardhur në Shqipëri, që pas nisjes së luftës, me statusin e mbrojtjes së përkohshme. Durrësi do të jetë banesa e tyre për disa kohë, ndaj ata kanë filluar të përshtaten.

Janë rreth dy milionë fëmijë janë larguar nga Ukraina që nga pushtimi rus në 24 shkurt.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...

TË FUNDIT

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...

Dy të mitur mbyten në liqenin e Prushit në Tiranë

Dy të mitur të moshës rreth 12 vjeç janë mbytur në një liqen në periferi të Tiranës. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të zonës së...

Zv.rektorja e Vlorës pro vendimit për mesataren: Po ulej numri i studentëve

Zv.rektorja e Universitetit të Vlorës e cilësoi të drejtë vendimin për uljen e mesatares nga 7.5 në 6.5, për maturantët të cilët duan të...