Koha për siguri energjitike, Balluku: Linjë transmetimi me Greqinë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ministrja Belinda Balluku ka pritur ministrin grek të Energjisë, Kostas Skrekas për marrëveshje të reja në fushën e energjetikës.

Bashkëpunimi për të siguruar energji në kohë lufte, ngritja e bursës në fund të këtij viti dhe një linjë transmetimi me shtetin grek, ishin disa prej pikave të diskutimit në zyrën e ministres.

Bursa e energjisë elektrike do hapet në 23 nëntor të këtij viti, ndërsa një linjë transmetimi do të lidhet me Greqinë brenda vitit 2030. Këto janë disa prej projekteve që ministrja Belinda Balluku ka konsultuar me homologun grek Kostas Skrekas.

Për ministrin grek, sot energjia po prodhohet në një periudjhë kritike dhe sulmi i Rusisë në Ukrainë ka shkaktuar pasoja të rënda në sektor.

“Çmimet janë ngritur sot dhe kërcënojnë të gjitha familjet. Pra kjo vizitë është shumë e rëndësishëm, sepse ka për qëllim thellimin e bashkëpunimit Shqipëri-Greqi. Ne duam të mbrojë sigurinë e vendeve tona, si edhe të jemi konkurrentë për sa i përket prodhimit të energjisë elektrike. Tani dy vendet bashkëpunojnë në këtë sektor. Pala greke do të materializojë funksionalitetin e tregut të ri në Shqipëri”, u shpreh Kostas Skrekas, minister i Energjisë dhe Ambientit në qeverinë greke.

Të dy ministrat thanë dhe së shpejti do të realizohet edhe një memorandum për të rritur prodhimin e energjisë elektrike.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Burri i mësueses së vrarë në SHBA, ‘vdes nga pikëllimi’

Bashkëshorti i një prej mësuesve që u vra të martën në Teksas të SHBA, ka ndërruar jetë nga ataku kardiak. Joe Garcia ishte burri i...

Bashkitë 55 milionë euro borxhe të akumuluara, 2 në prag falimenti

15 nga 61 bashki të vendit janë zhytur në borxhe, ndërsa dy prej tyre janë në prag falimenti. Pra, 25% e pushtetit vendor nuk...

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

TË FUNDIT

Burri i mësueses së vrarë në SHBA, ‘vdes nga pikëllimi’

Bashkëshorti i një prej mësuesve që u vra të martën në Teksas të SHBA, ka ndërruar jetë nga ataku kardiak. Joe Garcia ishte burri i...

Bashkitë 55 milionë euro borxhe të akumuluara, 2 në prag falimenti

15 nga 61 bashki të vendit janë zhytur në borxhe, ndërsa dy prej tyre janë në prag falimenti. Pra, 25% e pushtetit vendor nuk...

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...