SPAK dërgon për gjykim ‘të fortin’ e Myslym Shyrit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

SPAK ka dërguar për gjykim dosjen ndaj Gjergji Cukalit, i akuzuar për vrasje e mbetur në tentativë.

Sipas SPAK, Cukali akuzohet se ka dashur të vrasë Gjon Memën në shkurt të 2021.

Për ekzekutimin e tij, dyshohet se Cukali ka paguar dy kushërinjtë Ermond dhe Enver Jamaku.

Ata i vendosën lëndë plasëse poshtë makinës biznesmenit, Mema i cili nga shpërthimi mbeti i plagosur.

Cukali është një person i njohur për drjetësinë pasi është dënuar dhe akuzuar për disa krime.

Ai njihet ndryshe dhe si ‘i forti’ i rrugës Myslym Shyri.

Sipas hetimeve, Cukali kishte kontraktuar dy kushërinjtë kundrejt pagesës prej 40 mijë eurosh për vendosjen e tritolit në automjetin e Gjon Menës.

42-vjeçari Cukali në 2019 u arrestua si vrasës i ish-policit Arben Bilali, por u lirua nga Gjykata e Apelit me argumentin se kampioni i ADN-së nga ku u provua autorësia nuk ishte marrë konform procedurave.

Gjergj Cukali ishte një nga emrat që u skedua edhe nga OFL-ja, ndërsa në vitin 2016 u arrestua në Tiranë si pjesë e një rrjeti të shpërndarjes së kokainës, por pas pak kohësh u lirua nga qelia.

Përveç dy kushërinjve në dosje janë përfshirë dhe 9 persona të tjerë si pjesë e grupit të strukturuar kriminal: Bledi Deda, Paris (Bledar) Prenga, Flor Abazi, Sokol Xhura, Akil Kulla, Algert Hysa, Arben Sufa, Bujar Jaupi dhe Petrit Shera.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...

TË FUNDIT

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...

Dy të mitur mbyten në liqenin e Prushit në Tiranë

Dy të mitur të moshës rreth 12 vjeç janë mbytur në një liqen në periferi të Tiranës. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të zonës së...

Zv.rektorja e Vlorës pro vendimit për mesataren: Po ulej numri i studentëve

Zv.rektorja e Universitetit të Vlorës e cilësoi të drejtë vendimin për uljen e mesatares nga 7.5 në 6.5, për maturantët të cilët duan të...