Zvicra na jep 100 mln euro, paratë për reforma në shëndetësi dhe ekonomi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Shqipëria dhe Zvicra kanë firmosur një dokument për të përmirësuar klimën e biznesit, shëndetësinë dhe projektet për ndryshimet klimatike.

Për programin që do të zbatohet deri në vitin 2025, Zvicra ka dhënë një grant me vlerë 100 mln euro.

Shqipëria do të marrë nga Zvicra 100 mln euro. Fondi do të jepet si pjesë e një programi që nxit reformat në disa fusha deri në vitin 2025.

“Angazhimi financiar i parashikuar për periudhën 2022-2025 është 105 milionë franga zvicerane në formë grantesh”, u shpreh Delina Ibrahimaj, ministre e Financave dhe Ekomonisë.

Me këto fonde, qeveria zvicerane pret të shohë rezultate konkrete të shtetit ligjor, klimës së biznesit dhe kushteve të jetesës për qytetarët.

“Të dy vendet tona do të punojnë për orientimin e reformave dhe arritjen e rezultateve në katër fushat kryesore: qeverisja demokratike, zhvillimi ekonomik i qëndrueshëm dhe punësimi, shërbimet infrastrukturore dhe ndryshimet klimaterike, dhe shëndetësia”, tha më tej ministrja.

Zvicra është një nga partnerët dhe donatorët më të rëndësishëm për Shqipërinë.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Burri i mësueses së vrarë në SHBA, ‘vdes nga pikëllimi’

Bashkëshorti i një prej mësuesve që u vra të martën nga sulmi me armë në Teksas të SHBA, ka ndërruar jetë nga ataku kardiak. Joe...

Bashkitë 55 milionë euro borxhe të akumuluara, 2 në prag falimenti

15 nga 61 bashki të vendit janë zhytur në borxhe, ndërsa dy prej tyre janë në prag falimenti. Pra, 25% e pushtetit vendor nuk...

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

TË FUNDIT

Burri i mësueses së vrarë në SHBA, ‘vdes nga pikëllimi’

Bashkëshorti i një prej mësuesve që u vra të martën nga sulmi me armë në Teksas të SHBA, ka ndërruar jetë nga ataku kardiak. Joe...

Bashkitë 55 milionë euro borxhe të akumuluara, 2 në prag falimenti

15 nga 61 bashki të vendit janë zhytur në borxhe, ndërsa dy prej tyre janë në prag falimenti. Pra, 25% e pushtetit vendor nuk...

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...