Në Shqipëri po diplomohen më pak nxënës dhe studentë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Në Shqipëri po diplomohen më pak nxënës dhe studentë. Në katër vite sipas të dhënave të INSTAT ka rreth 11 mijë nxënës dhe studentë që mbarojnë shkollën.

Në krahasim me vitin shkollor 2019-2020, në vitin e kaluar ka pasur rreth 2 mijë më pak të diplomuar. Arsimi 9-vjeçar ka uljen më të madhe.

Në vitin shkollor 2017-2018  u diplomuan 38 mijë nxënës, ndërsa në vitin shkollor 2020-2021, 32 mijë nxënës, thuajse 6 mijë më pak.

Edhe të diplomuarit në arsimin e lartë janë në ulje. Në vitin 2021 ka pasur rreth 2 mijë studentë më pak se 4 vjet më parë.

Fusha në të cilën janë diplomuar më shumë studentë mbetet “Biznes, administrim dhe ligj, pasuar nga “Shëndet, mirëqenie”, dhe  “Shkenca arsimi”.

Ulja e të diplomuarve shoqërohet me uljen e ndjeshme të popullisë. Në katër vite grupmosha 5-24 vjeç është pakësuar me rreth 90 mijë persona.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...

Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit në Ukrainë?

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se ka "shumë të vdekur" nga një sulm rus me raketa pranë Chernihivit. Ai ka akuzuar Rusinë për një...

Suedia dhe Finlanda mund t’i bashkohen NATO-s në dy muaj

Ambasadorja e SHBA-së, Julianne Smith ka thënë se Suedia dhe Finlanda mund t'i bashkohen NATO-s në "dy muajt e ardhshëm". Në një intervistë, ajo tha...


TË FUNDIT

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...

Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit në Ukrainë?

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se ka "shumë të vdekur" nga një sulm rus me raketa pranë Chernihivit. Ai ka akuzuar Rusinë për një...

Suedia dhe Finlanda mund t’i bashkohen NATO-s në dy muaj

Ambasadorja e SHBA-së, Julianne Smith ka thënë se Suedia dhe Finlanda mund t'i bashkohen NATO-s në "dy muajt e ardhshëm". Në një intervistë, ajo tha...

G7 ofron mbi 18 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën

Liderët financiarë të G7 kanë rënë dakord për t’i ofruar Ukrainës një ndihmë prej 18.4 miliardë dollarë, raporton ‘Reuters’. Ministrat e Financave dhe guvernatorët e...

Gjermania miraton mandatin e vaksinës për punonjësit e shëndetësisë

Gjykata e Lartë e Gjermanisë ka miratuar një mandat për punonjësit e shëndetësisë që të vaksinohen kundër COVID-19. Gjykata Kushtetuese Federale njoftoi të enjten se...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER