Çmimet e ulëta në Pogradec tërheqin turistët e huaj

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Qetësia që të fal qyteti është një tjetër arsye pse turistët zgjedhin Pogradecin. Turistët kanë nisur rezervimet që në muajin maj.

Operatorët tregojnë se risi janë turistët nga vendet arabe.

“Ka një ngritje nga viti i kaluar por ende nuk është në nivelin e parapandemise. Ndryshe nga vitet e tjera, shohim se në hotelin tonë por dhe në të gjithë Pogradecin po preket nga një grup turistësh nga gadishulli arabik që është një trend i ri në dy vitet e fundit, por nuk mungojnë dhe turistët të zakonshëm të huaj që vijnë nga Polonia, Çekia, Sllovakia dhe Gjermania”, thotë Krios Hyqmeti, pronar i një hoteli.

Rritja e çmimeve të shërbimeve nuk do t’i shtojë kostot për turistët, teksa drejtues të pushtetit lokal theksojnë në shtimin e turistëve ka ndikuar edhe aeroporti i Ohrit.

“Në Pogradec vihet për ajrin e pastër, për pastërtinë e qytetit, për liqenin e mrekullueshëm, për gjithë bukuritë natyrore, për gjithë monumentet e kulturës, për kulinarinë të shkëlqyer dhee kryesorja, për çmimet e ulta. Kemi mjaft turistë nga Kosova ku rregullisht ne na vijnë në fundjavë afro 10-15 autobusë prej tyre. Kemi dhe turistë nga vendet e tjera sepse kemi fat që kemi aeroportin e Ohrit afër dhe shfrytëzojnë Ohrin dhe Pogradecin”, u shpreh nënkryetarja e bashkisë, Entela Gusho.

Bashkia e Pogradecit thotë se në sezonin turistik të vitit 2021, qytetin e vizituan mbi 100 mijë turistë.

Pritshmëritë për këtë sezon janë dyfish, madje gjatë sezonit, afro 200 biznese të reja do të hapin dyert në shërbim të turistëve.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kovaçevski: Deputetët do vendosin në Kuvend në lidhje me propozimin francez

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski deklaroi se deputetët do të vendosin në Kuvend në lidhje me pranimin e propozimit francez, çka do...

Michel: Nëse RMV-ja pranon propozimin francez, hapen negociatat

Nëse Maqedonia e Veriut pranon propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë, Konferenca e Parë Ndër Qeveritare do të mbahet në ditët në...

Ylli i basketbollit amerikan e arrestuar në Rusi i kërkon ndihmë Bidenit

Brittney Griner, superylli amerikan i basketbollit, i ka shkruar presidentit amerikan Joe Biden duke iu lutur për ndihmë. Griner është arrestuar në Rusi prej më...

TË FUNDIT

Kovaçevski: Deputetët do vendosin në Kuvend në lidhje me propozimin francez

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski deklaroi se deputetët do të vendosin në Kuvend në lidhje me pranimin e propozimit francez, çka do...

Michel: Nëse RMV-ja pranon propozimin francez, hapen negociatat

Nëse Maqedonia e Veriut pranon propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë, Konferenca e Parë Ndër Qeveritare do të mbahet në ditët në...

Ylli i basketbollit amerikan e arrestuar në Rusi i kërkon ndihmë Bidenit

Brittney Griner, superylli amerikan i basketbollit, i ka shkruar presidentit amerikan Joe Biden duke iu lutur për ndihmë. Griner është arrestuar në Rusi prej më...

Telekomi i Kosovës humbi rreth 11 mln euro nga keqmenaxhimi

Auditorja e Përgjithshme e Kosovës, Vlora Spanca, ka theksuar të martën se nga auditimi i kryer në Telekomin e Kosovës, ka rezultuar se ka...

Separatistët pro rusë thonë se Ukraina ka bombarduar Donetskun

Forcat ukrainase bombarduan qytetin e Donetskut në Donbas të martën, tha përfaqësuesi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), sipas agjencisë shtetërore ruse...