Peticion me rreth 2 mijë firma për uljen e moshës së pensionit social

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Rreth 2 mijë qytetarë kërkojnë uljen e moshës së përfitimit të pensionit social, për ta barazuar me atë të pleqërisë.

Organizatat me fokus familjet në nevojë kanë dërguar në Kuvend peticionin me firmat e qytetarëve.

“Duke marrë në konsideratë gjendjen shëndetësore të grupmoshës 60-69 vjeç për të dyja gjinitë dhe mungesën e kërkesave nga kompanitë apo bizneset me qëllim punësimin e tyre, paqëndrueshmëria e tyre financiare është e lartë. Të moshuarit shprehen se shpesh ndihen barrë për familjet e tyre duke mos pasur mundësi të kontribuojnë te të ardhurat e familjes,” – u shpreh aktivistja Ola Tare.

Aktualisht në Shqipëri 2 300 persona përfitojnë pension social prej 8 102 lekësh.

Çdo qytetar që nuk plotëson kushtet për të marrë asnjë lloj pensioni dhe nuk ka të ardhura të tjera, përfiton pension social.

Kriteret janë mosha mbi 70 vjeç dhe qëndrimi i përhershëm në Shqipëri të paktën 5 vitet e fundit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

‘Se çfarë bëj unë, e di unë”, Tabaku përplaset me Spiropalin

Ministrja e Shtetit Elisa Spiropali ka debatuar ditën e sotme në Kuvend me deputeten demokrate Jorida Tabaku. Në një kohë që po flitej për miratimin e...

Kosova me dozë të katërt të vaksinës kundër COVID-19

Personat mbi 60-vjeç në Kosovë mund të marrin dozën e katërt të vaksinës kundër koronavirusit. Lajmi u bë i ditur nga Ministria e Shëndetësisë, e...

FOTO/Shqiptari mbron me armë hotelin në Shkup, zmbrapsen huliganët maqedonas

Isuk Koka, i cili mbrojti me armë mbrëmjen e djeshme hotelin e tij në Çarshi të Shkupit nga huliganët, është arrestuar nga Policia. Gazetarja Ferikan...

TË FUNDIT

‘Se çfarë bëj unë, e di unë”, Tabaku përplaset me Spiropalin

Ministrja e Shtetit Elisa Spiropali ka debatuar ditën e sotme në Kuvend me deputeten demokrate Jorida Tabaku. Në një kohë që po flitej për miratimin e...

Kosova me dozë të katërt të vaksinës kundër COVID-19

Personat mbi 60-vjeç në Kosovë mund të marrin dozën e katërt të vaksinës kundër koronavirusit. Lajmi u bë i ditur nga Ministria e Shëndetësisë, e...

FOTO/Shqiptari mbron me armë hotelin në Shkup, zmbrapsen huliganët maqedonas

Isuk Koka, i cili mbrojti me armë mbrëmjen e djeshme hotelin e tij në Çarshi të Shkupit nga huliganët, është arrestuar nga Policia. Gazetarja Ferikan...

Kreu i grupit kriminal serb pretendon se ndodhet në Kosovë

Ende nuk ka asnjë reagim nga institucionet e Kosovës lidhur me rishfaqjen e kreut të grupit kriminal serb, Milan Radojçiç, njëkohësisht nënkryetar i Listës...

Parulla provokuese nga serbët në Mitrovicën e Veriut

Në orët e para të mëngjesit të së enjtes, janë shfaqur parullatë reja provokuese në veriun e Mitrovicës. “Nema predaje, KM ostaje” që në...