Deputeti gjerman: Nëse veto nuk hiqet, Shqipëria të ndahet nga RMV

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nëse Bullgaria nuk tërhiqet nga vetoja ndaj Maqedonisë së Veriut, Shqipëria duhet të ndahet në procesin e negociatave me BE, kështu deklaroi deputeti gjerman i CDU, Peter Beyer.

Në një konferencë përmbyllëse të vizitës së tij në Tiranë, Beyer tha se asnjë prej dy vendeve nuk duhet të mbetet peng tjetrit.

“Kemi një situatë të turpshme për Bashkimin Europian në atë që po ndodh me Bullgarinë. Shqipëria s’duhet të vuaj në këtë proces. Ka ardhur momenti të zhbllokohet kjo situatë dhe për këtë gjë unë i bëj thirrje Bullgarisë të tërheq këtë bllokadë. Nëse veto nuk hiqet, të ndajmë rrugën e Shqipërisë nga jo e Maqedonisë së Veriut”, deklaroi ai.

Duke komentuar nismën Open Balkan, Beyer tha se çdo bashkëpunim rajonal është pozitiv po nuk duhet të dublikojë Procesin e Berlinit.

“Unë mendoj se nëse nisma Ballkani i Hapur bëhet me transparence të plotë me një thelb të qartë dhe pozita të barabarta mund të sjellë përparim për të gjitha vendet, pasi bëhet fjalë për bashkëpunim rajonal. Kjo është një gjë që ne duam ta mbështesim gjithmonë nëse zhvillohet në mënyrën e duhur në vijimësi si të Procesit të Berlinit dhe jo si nismë e veçantë”, tha Beyer.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Çfarë fsheh Shpiragu? Përpjekjet për nxjerrjen e naftës dhe gazit

Përpjekjet e Shqipërisë për të nxjerrë naftë dhe gaz nga Shpiragu u rikthyen në muajin shtator, kur kryeministri Edi Rama foli për zhvillime të...

Masakra në Tajlandë, kush është 34-vjeçari që vrau 36 persona 

Sulmi në Tajlandë ku mbetën të vrarë 36 persona mes tyre 23 fëmijë ka tronditur botën. Mediat e huaja, bëjnë me dije se autori i...

Alqi Bllako lirohet nga qelia, SPAK: Do ankimojmë vendimin

SPAK deklaroi se është kundër vendimit të Gjykatës së Posaçme të Apelit, për zëvendësimin e masës së sigurisë, nga "arrest me burg" në "arrest...

TË FUNDIT

Çfarë fsheh Shpiragu? Përpjekjet për nxjerrjen e naftës dhe gazit

Përpjekjet e Shqipërisë për të nxjerrë naftë dhe gaz nga Shpiragu u rikthyen në muajin shtator, kur kryeministri Edi Rama foli për zhvillime të...

Masakra në Tajlandë, kush është 34-vjeçari që vrau 36 persona 

Sulmi në Tajlandë ku mbetën të vrarë 36 persona mes tyre 23 fëmijë ka tronditur botën. Mediat e huaja, bëjnë me dije se autori i...

Alqi Bllako lirohet nga qelia, SPAK: Do ankimojmë vendimin

SPAK deklaroi se është kundër vendimit të Gjykatës së Posaçme të Apelit, për zëvendësimin e masës së sigurisë, nga "arrest me burg" në "arrest...

PES ‘refuzon’ Metën? Braimllari: Nuk kemi bërë kërkesë për të marrë pjesë në Kongres

Sekretari Organzativ në Partinë e Lirisë, Endrit Braimllari thotë se lajmi që qarkulloi në media, për faktin se kreut të kësaj force politike Ilir...

Shkon në 36 numri i viktimave nga sulmi në Tajlandë, mes tyre 23 fëmijë

Të paktën 36 persona kanë vdekur, mes tyre 23 fëmijë, në masakrën në një qendër të kujdesit për fëmijët në verilindje të Tajlandës. Sulmuesi i...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?