Si financohen komunitetet fetare në Shqipëri?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një  milion euro shpërndau qeveria këtë vit për komunitetet fetare. Është një vendim që e merr çdo vit që prej 2009-s, ku nëpërmjet një ligji vendosi tu shpërndajë fonde në formë dëmshpërblimi moral për krimet e komunizmit ndaj fesë.

Në 10 vitet e fundit, Komuniteti mysliman, Kisha katolike, Kisha ortodokse dhe Kryegjyshata botërore bektashiane kanë përfituar rreth 10.6 milionë euro.

Por a janë këto para mjaftueshëm ?

“Të pamjaftueshme, të na heqë tvsh-në, të na kthejë pronat, mos na taksojë financuesit”, tha një pjesëtar i këtij komuniteti.

Paratë që merren nga shteti përdoren për arsim, administratë dhe ndërtim ose konstruksion objektesh kulti.

Disa nga paratë e tjera që mundësojnë funksionimin normal të komuniteteve fetare vijnë nga dhuruesit.

A përdorin drejtuesit fetarë një filtër për dhuruesit, apo kushdo mund ta bëjë?

I zgjedhim pa problem me ligjin”, thonë besimtarët myslimanë, ndërsa priftërinjtë thonë se i marrin nga organizata të filtruara.

Përveç ndërtimit të kishave dhe xhamive, komunitetet fetare sqarojnë se paratë i shpenzojnë për ët financuar arsimin e shëndetësinë, si dhe ndihmuar të varfërit. Por në në kushtet e ekonomisë së tregut po përshtaten.

 Që prej 1967 kur u Shqipëria u shpall i pari vend ateist në botë, komunitetet fetare nuk i kanë marrë pronat e tyre. Vetëm kostot e shpenzimeve gjyqësorë për rikthimin e tyre, llogariten miliona euro.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

I dënuar në arrati për vjedhje, arrestohet 24-vjeçari në Pukë

Një 24-vjeçari i cili ishte shpallur në kërkim, u vu në pranga nga policia në fshatin Kimëz në Pukë. Ndaj shtetasit, L. M, Gjykata e...

E-mail për Metën, Kryemadhi: Tërhoqën vëmendjen nga lirimi i Alqi Bllakos

Deputetja Monika Kryemadhi është shprehur për Euronews Albania se e-mail që qarkulloi sot në media për Ilir Metën, u bë me qëllimin për të...

Të prekur nga tërmeti/ Historia e Ramiz Çopës, që ka mbetur pa shtëpi prej 3 vjetësh

Pas tërmetit, në çdo cep të Durrësit ka një histori për të treguar. Ka vuajtje, mungesë e dëshirë për shpresë, për ata që prej...

TË FUNDIT

I dënuar në arrati për vjedhje, arrestohet 24-vjeçari në Pukë

Një 24-vjeçari i cili ishte shpallur në kërkim, u vu në pranga nga policia në fshatin Kimëz në Pukë. Ndaj shtetasit, L. M, Gjykata e...

E-mail për Metën, Kryemadhi: Tërhoqën vëmendjen nga lirimi i Alqi Bllakos

Deputetja Monika Kryemadhi është shprehur për Euronews Albania se e-mail që qarkulloi sot në media për Ilir Metën, u bë me qëllimin për të...

Të prekur nga tërmeti/ Historia e Ramiz Çopës, që ka mbetur pa shtëpi prej 3 vjetësh

Pas tërmetit, në çdo cep të Durrësit ka një histori për të treguar. Ka vuajtje, mungesë e dëshirë për shpresë, për ata që prej...

Piktori që ëndërronte aktrimin, dibrani zgjodhi Pogradecin për t’u frymëzuar

Natyrë, personazhe, njerëz të thjeshtë, abstrakte, të tilla piktura do të gjeni në qoftë se vizitoni galerinë e krijuar nga vet piktori Artan Kaja. Kaja...

Çfarë fsheh Shpiragu? Përpjekjet për nxjerrjen e naftës dhe gazit

Përpjekjet e Shqipërisë për të nxjerrë naftë dhe gaz nga Shpiragu u rikthyen në muajin shtator, kur kryeministri Edi Rama foli për zhvillime të...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?