Ndryshon ligji për mbrojtjen e të dhënave, gjoba miliarda lekë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Spanjolli Mario Costeja González ishte i pari që arriti të fshinte emrin e tij nga kërkimi në Google, pasi kishte vënë në lëvizje gjykatat në Spanjë dhe Gjykatën e të Drejtave të Njeriut.

Ai nuk kishte paguar sigurimet shoqërore, ndaj shteti kishte nxjerrë në ankand banesën e tij në 1998 për të shlyer borxhin, duke e publikuar në mediat lokale. Detyrimi ishte paguar, por emri i tij lidhej me borxhin sa herë kërkohej në Google.

Në 2014, Google e detyruar nga Gjykata e të Drejtave të Njeriut, nisi të zbatonte atë që njihet si e drejta për t’u harruar, kur individi fakton se përmendja e emrit nuk përbën më interes publik. Vetëm në ditën e parë, ndaj Google pati 12 mijë kërkesa të tilla. Ankesat shqyrtohen rast pas rasti nga motori i kërkimit.

Për t’ia bërë më të lehtë dhe shqiptarëve, Ministria e Drejtësisë ka propozuar ndryshimin e ligjit për mbrojtjen e të dhënave, duke i dhënë një bazë ligjore për të argumentuar kërkesat e tyre ndaj Google dhe motorëve të tjerë të kërkimit.

Në ligjin ekzistues ishte një klauzolë e vogël, por që mund të haste në interpretime. Në rast të abuzimit me të dhënat personale dhe shkeljen e privatësisë, ligji parashikon gjoba deri në 2 miliardë lekë ose deri në 4% të xhiros vjetore të kompanive ose ndërmarrjeve.

Gjatë 2021 pranë komisionierit për mbrojtjen e të dhënave pati 362 ankesa dhe u nisën 46 hetime ndaj 33 institucioneve shtetërore dhe 13 private.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

Debati mbi ‘pasaportat e arta’, 5 lajmet kryesore

BE kundër ‘pasaportave të arta’: Nxisin krimin e organizuar dhe pastrimin e parave Qeveria shqiptare po kërkon investitorë të huaj të cilët mund të sjellin paratë...

TË FUNDIT

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

Debati mbi ‘pasaportat e arta’, 5 lajmet kryesore

BE kundër ‘pasaportave të arta’: Nxisin krimin e organizuar dhe pastrimin e parave Qeveria shqiptare po kërkon investitorë të huaj të cilët mund të sjellin paratë...

Zeka: Tensionet në Veri të koordinuara nga Kurti e Vuçiç për të fshehur dështimin

Analisti Milaim Zeka thotë se takimet në Bruksel mes liderit të Kosovës Albin Kurti dhe atij të Serbisë Aleksandër Vuçiç  nuk ka për qëllim...

Bie në kanal, humb jetën 51-vjeçari në Laç

Një 51-vjecar ka humbur jetën aksidentalisht mbrëmjen e së enjtes në Laç. Përmes një njoftimi zyrtar policia lokale sqaroi se 51-vjeçari Y.T dyshohet se ka...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?