Fuqizimi i grave dhe familjeve, Euronews Albania marrëveshje me UNFPA

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

88% e familjeve shqiptare kanë problem për të rritur fëmijët teksa punojnë.

Këtë thotë një studim nga Agjencia Austriake për Zhvillim dhe Fondi i Kombeve të Bashkuara për Popullsinë në Shqipëri.

Fuqizimi i grave dhe i familjeve, mbetet një sfidë jo vetëm për Shqipërinë por edhe vende të Bashkimit Europian.

Euronews Albania i është bashkuar projektit të UNFPA për më shumë zgjedhje dhe mundësi për politikat familjare dhe gjinore në sektorin privat.

Marrëveshja e bashkëpunimit u nënshkrua në ambientet e Euronews Albania, mes administratores Karolina Rista dhe përfaqësuese e zyrës së UNFPA në Tiranë, Elsona Agolli.

Administratorja e Euronews Albania, Karonina Rista vlerësoi rëndësinë e këtij projekti për stafin e televizionit por edhe edukimin e qytetarëve.

Euronews Albania është franchise i parë në historinë e Euronews mbarëkombëtare. Që kjo ishte histori suksesi u pa dhe në faktin se Euronews Shqipëria u mor model edhe për projektet në vendet e tjera. Mendoj se treguesit tanë të vërtetë janë historitë tona njerëzore. Këtu ka punonjës që punojnë çdo ditë për objektivat e zhvillimit të qëndrueshëm. Ata e bëjnë këtë sepse janë pjesë e një ekipi që ka akses dhe punon çdo ditë për të ndihmuar gratë dhe burrat, për të zgjedhur karrierën që ëndërrojnë dhe të ndihmojnë familjet,” – tha Rista.

Ambasadori austriak në Tiranë, Christian Steiner tha se ky projekt do të ndihmojë kompanitë të krijojnë ambiente miqësore për gratë dhe fuqizimin e tyre.

“Jam shumë i lumtur të marrë pjesë në ceremoninë e firmosjes së marrëveshjes mes Euronews dhe UNFPA në kuadër të projektit të projektit. Ky projekt është mbështetur nga agjencia austriake për zhvillimin. Ideja kryesore e këtij projekti është të ndihmoje kompanitë private të krijojnë vende pune miqësore për familjen dhe fuqizimin e grave në Shqipëri dhe në vende të tjera,” – tha Steiner.

Marrëveshja synon të sjellë praktikat më të mira për politikat familjare dhe gjinore në institucionet private.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Investitor strategjik për Pallatin e Brigadave, do kthehet në pikë turistike

Ministria e Kulturës i ka hapur rrugën menaxhimit të integruar Pallatit të Brigadave, me partner strategjik, me arsyetimin se ky ansambël historik duhet të...

Siria njeh si vende të pavarura rajonet pro-ruse, Luhansk dhe Donetsk

Siria ka vendosur të njohë zyrtarisht pavarësinë dhe sovranitetin e Republikave Popullore të Luhanskut dhe Donetsk. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia shtetërore siriane...

TË FUNDIT

Investitor strategjik për Pallatin e Brigadave, do kthehet në pikë turistike

Ministria e Kulturës i ka hapur rrugën menaxhimit të integruar Pallatit të Brigadave, me partner strategjik, me arsyetimin se ky ansambël historik duhet të...

Siria njeh si vende të pavarura rajonet pro-ruse, Luhansk dhe Donetsk

Siria ka vendosur të njohë zyrtarisht pavarësinë dhe sovranitetin e Republikave Popullore të Luhanskut dhe Donetsk. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia shtetërore siriane...

Prençi kundër Peleshit: 4 helikopterë s’kushtojnë më shumë se 12 mln euro

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi deklaroi se Shqipëria i ka mundësitë financiare për të blerë helikopterë për shuarjen e zjarreve, duke dalë kundër...

Rreth 600 të infektuar me COVID-19, më shumë se gjysma në Tiranë

Numri i rasteve me COVID-19 në vendin tonë ka ardhur sërish në rritje gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë tha se në 1534...