‘Duan të na largojnë nga tregu”, mbi 50 shitës ambulantë në Korçë në protestë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Më shumë se 50 shitës ambulantë në qytetin e Korçës, kryesisht të komunitetit rom dhe egjiptian kanë protestuar këtë mëngjes.

Sipas tyre, persona të paidentifikuar i kanë lajmëruar se duhet të largohen nga vendi që ata shesin prej 4 vitesh vegla dhe materiale të përdorura, pasi aty se shpejti do të bëhen punime.

“Duan të na largojnë nga tregu. Pse nuk na e njohin këtë tregti? E gjithë bota e njeh. Tani vijnë dhe na kërkojnë para”, u shpreh një prej protestuesve.

Shitësit akuzojnë bashkinë, pasi ishte kjo e fundit ajo që i orientoi drejt këtij vendi përpara 4 vitesh ndërkohë që tani institucioni i pushtetit lokal duhet të mbajë përgjegjësi e të sistemojë ata.

Ata shprehen se shumica e shitësve e kanë mënyrën e vetme për të fituar disa të ardhura për të mbajtur familjen.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shtrenjtohet energjia elektrike në Maqedoninë e Veriut

Prej muajit të ardhshëm, qytetarët e Maqedonisë së Veriut do të paguajnë fatura më të shtrenjta për energji elektrike, për mesatarisht 7.4 përqind. Njoftimin e...

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

TË FUNDIT

Shtrenjtohet energjia elektrike në Maqedoninë e Veriut

Prej muajit të ardhshëm, qytetarët e Maqedonisë së Veriut do të paguajnë fatura më të shtrenjta për energji elektrike, për mesatarisht 7.4 përqind. Njoftimin e...

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë nuk kanë gjetur...