Bojkoti i avokatëve, pas Korçës, Vlora e Durrësi braktisin masat e sigurimit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bojkoti i avokatëve po mban peng proceset gjyqësore. Në Korçë, avokatët sot kanë shënuar ditën e parë të braktisjes së masave të sigurisë, duke pretenduar kështu t’i japin një zë akoma më të fortë protestës së tyre.

Në Vlorë, avokatët janë mbledhur sërish në një takim, ku kanë vendosur të përshkallëzojnë protestën. Ata kanë vendosur që mos të marrin pjesë në seancat e sigurisë të parashikuara më datat 27, 28 dhe 29 qershor. Ndërkohë që bojkoti ka përfshirë edhe seancat e tjera që ishin planifikuar sipas radhës. Në total në qytetin e Vlorës, vetëm gjatë këtyre 3 ditëve parashikohet që të dështojnë 316 seanca.

Edhe Dhoma e Avokatisë në Durrës ka vendosur që reagojë më fuqishëm ndaj hartës së re gjyqësore. Në të njëjtat datat me Vlorën, 27 28 dhe 29 qershor edhe avokatët e Durrësit kanë vendosur në mënyrë unanime që të mos marrin pjesë në asnjë seancë gjyqësore, masë sigurimi, si dhe kanë vendosur që të braktisin veprimet hetimore dhe shfuqizimin e listave kryesisht.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

Plagosi me thikë fqinjin për motive pronësie, arrestohet 68-vjeçari

Policia e Korçës ka arrestuar autorin e plagosjes me thikë mesditën e së dielës në lagjen nr.4 të qytetit. Burime nga blutë e qytetit...

TË FUNDIT

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

Plagosi me thikë fqinjin për motive pronësie, arrestohet 68-vjeçari

Policia e Korçës ka arrestuar autorin e plagosjes me thikë mesditën e së dielës në lagjen nr.4 të qytetit. Burime nga blutë e qytetit...

Fluks automjetesh Kapshticë, dogana shqiptare me kapacitet të plotë

Numri i hyrjeve është në nivele të larta në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës ku në datën 13 gusht kanë hyrë 7475 shtetas...

1 i plagosur me thikë pas konfliktit mes fqinjëve në Korçë

Konflikti mes dy fqinjëve ka përfunduar me plagosjen e njërit prej tyre në Korçë. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të shkollës Demokracia, pak minuta...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?