Zjarret çuan dëm 4.6 mln lekë, sipas KLSH-së

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shqipëria nuk i përballon dot zjarret. Ky është konstatimi i Kontrollit të Lartë të Shtetit, i cili ka parë në Agjencinë e Mbrojtjes Civile paaftësi për të vlerësuar katastrofat dhe mungesë mjetesh e burimesh njerëzore.

Kjo e bën të pamundur reagimin në kohë në rast zjarri. E tillë ishte situata në korrik-gusht 2021, kur flakët përpinë 8029 ha tokë në të gjithë vendin.

Ministria e Mbrojtjes kishte vetëm 1 helikopter në funksion, nga 4 të deklaruar për shuarjen e flakëve. Në ndihmë i erdhën helikopterë nga Gjermania, për të cilët u paguan 36 milionë lekë për 89 orë pune.

Por, me procedurë të rregullt, ata duhet të paguheshin për 77 orë pune, pasi kontrata parashikonte pagesë vetëm për orët e operacionit dhe jo të rrugës vajtje-ardhje.

Në këtë mënyrë, audituesit thonë se dëmi 4.6 milionë lekë duhet t’i kthehet shtetit nga shoqëria e kontraktuar, V.H.

KLSH kontrolloi edhe gjendjen e zjarrëfikëseve në 55 bashki, ku pa se një pjesë e makinave ishin prodhim i viteve 1960-70, dhe mungonin pajisjet mbrojtëse.

Ndërkohë edhe numri i zjarrfikësve për banor është i ulët dhe Emergjencat Civile duhet të marrin masa për të rritur kapacitetet.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

TË FUNDIT

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

Plagosi me thikë fqinjin për motive pronësie, arrestohet 68-vjeçari

Policia e Korçës ka arrestuar autorin e plagosjes me thikë mesditën e së dielës në lagjen nr.4 të qytetit. Burime nga blutë e qytetit...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?