Shqipëria importoi energji me vlerë 21 milion euro për muajin qershor

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Fatura e energjisë elektrike për muajin qershor i ka kushtuar 21 milion euro Korporatës Elektroenergjitike Shqiptare.

Çmimet e energjisë gjatë javës së fundit kanë kërcyer si në tregun vendas dhe në bursat ndërkombëtare, duke u rritur me 50% krahasuar me javët e para të muajit.

KESH ka blerë në një tender të fundit për 14900 megavat orë energji elektrike me një çmim mesatar prej 335 euro për megavat orë.

Për sasi të ngjashme në javët e tjera, korporata ka paguar një çmim mesatar prej 225 euro për megavat orë.

Çmimet e energjisë në tregjet ndërkombëtare janë rritur për shkak të kërkesës së lartë të energjisë dhe uljes të prodhimit nga hidrocentralet, ndërsa pasiguritë janë në rritje për muajt korrik dhe gusht.

Aktualisht Shqipëria ka një rezervë hidrike prej 1100 gigavat orë, e mjaftueshme për të furnizuar vendin me energji për 2 muaj.

Energjia elektrike që po prodhohet për konsumin është përqëndruar te hidrocentrali i komanit dhe Vaut të Dejës, ndërsa Fierza po përdoret për të ruajtur sasitë ujore të kaskadë.

Niveli i ujit në Fierzë ka arritur në 289 metra, nivele të ngashme me mesataren shumëvjeçare të kësaj periudhe.

KESH ka përdorur këtë muaj instrumentin për optimizimin e energjisë elektrik, duke blerë lirë në një rast energjinë dhe shitur shtrenjtë. Nga ky operacion ka fituar 185 mijë euro.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

TË FUNDIT

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

Indi/ 36 të vdekur në një ditë nga rrufetë dhe përmbytjet

Moti i keq dhe rrufetë kanë vrarë 36 njerëz brenda një dite në shtetin verior të Indisë Uttar Pradesh, thanë autoritetet. Të paktën 24 prej tyre vdiqën...

Stuhia vonon lëshimin e raketës së NASA-së për në Hënë

Lëshimi i raketës më të fuqishme ndonjëherë të NASA-s është vonuar për shkak të një stuhie tropikale që mund të shndërrohet në një uragan. Raketa...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?