Dita e dhjetë e bojkotit të avokatëve kundër hartës së re gjyqësore

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sot është dita e dhjetë e bojkotit të avokatëve në qarkun e Korçës, të cilët janë pozicionuar kundër hartës së re gjyqësore. Po ashtu, dhoma e avokatisë Korçë përshkallëzoi bojkotin duke mos marrë pjesë në masat e sigurisë në datat 24-25.

Ditën e sotme pritet të mbahet takimi i kësaj dhome, në 12:00, për të vendosur në qoftë se do të ketë një dorëzim nga ana e avokatëve apo do të vazhdohet me bojkotin.

Ndërkohë avokatët e Vlorës, përveç seancave rutinë të parashikuara nga gjykata, do të bojkotojnë edhe masat e sigurisë më 27, 28 dhe 29 qershor. Gjatë këtyre ditëve pritet të dështojnë 316 seanca në total. Protestës së avokatëve në Vlorë i janë bashkuar edhe qytetarë, ndërkohë që priten edhe reagime nga deputetët e Vlorës.

E njëjta situatë bojkoti është edhe në qytetin e Durrësit, ku avokatët gjatë datave 27 deri më 29 qershor do të bojkotojnë seancat gjyqësore, masat e sigurimit, si dhe nuk do të marrin pjesë në veprimet hetimore dhe shfuqizimin e listave kryesisht.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

‘Stuhi’ politike në Uashington pas Bastisjes së Trump nga FBI

Bastisja e pronës së Donald Trump nga agjentët e FBI-së ka shkaktuar një stuhi politike në mbarë Shtetet e Bashkuara. Për mbështetësit e miliarderit të...

Lista e qyteteve më të mira për të jetuar në vitin 2022

Raporti i Indeksit Global të Jetueshmërisë publikohet çdo vit nga The Economist Intelligence Unit. Dhe për herë të tretë në 5 vitet e fundit, Viena...

‘Paratë e BE për inceneratorët’, AZHBR: Sulme politike, fondet monitorohen

Agjencia për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural mohon akuzat se fondet e Bashkimit Europian janë shpërdoruar. Ajo thotë se të gjitha paratë që vijnë nga Europa...

TË FUNDIT

‘Stuhi’ politike në Uashington pas Bastisjes së Trump nga FBI

Bastisja e pronës së Donald Trump nga agjentët e FBI-së ka shkaktuar një stuhi politike në mbarë Shtetet e Bashkuara. Për mbështetësit e miliarderit të...

Lista e qyteteve më të mira për të jetuar në vitin 2022

Raporti i Indeksit Global të Jetueshmërisë publikohet çdo vit nga The Economist Intelligence Unit. Dhe për herë të tretë në 5 vitet e fundit, Viena...

‘Paratë e BE për inceneratorët’, AZHBR: Sulme politike, fondet monitorohen

Agjencia për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural mohon akuzat se fondet e Bashkimit Europian janë shpërdoruar. Ajo thotë se të gjitha paratë që vijnë nga Europa...

Tërhoqi zvarrë qenin me makinë, arrestohet 55-vjeçari nga Vlora

Policia e Vlorë ka arrestuar një 55-vjeçar pasi tërhoqi zvarrë me makinë një qen. Policia sqaron se pas publikimit në rrjetet sociale të pamjeve të...

Shemi: Nxorën Elvana Gjatën në vendin tim, nuk dinte as tekstin

Shemsi Krasniqi, i njohur ndryshe si Shemi i ‘Ilirëve’ u shpreh i indinjuar për incidentin e ndodhur në ‘Sunny Hill’, ku ai nuk u...


Sondazh