Burg për 8 numëruesit që falsifikuan rezultatin e 25 prillit në Elbasan

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Prokuroria e Elbasanit ka kërkuar caktimin e masës së sigurisë “Arrest me burg” për 8 persona të cilët kanë qenë me detyrë numërues në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit të vitit 2021.

Pas kallëzimit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) dhe hetimeve nga organi i akuzës, ka rezultuar se këta persona kanë falsifikuan materialin zgjedhor dhe rezultatin e zgjedhjeve në dy qendra votimi në qarkun e Elbasanit.

Në QV nr. 2780, KZAZ nr. 53, grupi i numërimit përbëhej nga shtetasit Erald Karriqi,Ylli Kukaj, Oltjon Barjami dhe Eduart Zito.

Ndërsa, në QV nr. 2796, KZAZ nr. 53, grupi i numërimit përbëhej nga shtetasit; Durim Alla, Erjon Dashi, Mili Vasku dhë Olgert Alla.

Këta numërues kanë shënuar në tabelën e rezultatit të grupit të numërimit, numër më të vogël votash një apo më shumë kandidatë të subjekteve zgjedhore dhe numër më të madh votash për një apo më shumë kandidatë të të njëjtit subjekt zgjedhor, krahasuar me numrin real të votave që u gjendën në kutinë e votimit.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

I riu qëlloi familjen, detaje nga ngjarja me 10 viktima në Mal të Zi

Ngjarja tragjike në Cetinje, Mal të Zi, që la pas 11 viktima dhe 10 të plagosur, mes tyre një polic dhe fëmijë, nisi nga...

Lojtari më mirë i sezonit 2021-2022, të nominuarit kryesorë të UEFA

Karim Benzema, shoku i tij i skuadrës tek Real Madrid Courtois dhe Kevin De Bruyne janë tre të nominuarit kryesorë që janë në garë për...

11 viktima nga një sulm në Malin e Zi

Një sulm ka ndodhur në Cetinje, një qytet në Malin e Zi rreth orës 16:00 të së premtes. 11 persona vdiqën, ndërsa 10 u...

TË FUNDIT

I riu qëlloi familjen, detaje nga ngjarja me 10 viktima në Mal të Zi

Ngjarja tragjike në Cetinje, Mal të Zi, që la pas 11 viktima dhe 10 të plagosur, mes tyre një polic dhe fëmijë, nisi nga...

Lojtari më mirë i sezonit 2021-2022, të nominuarit kryesorë të UEFA

Karim Benzema, shoku i tij i skuadrës tek Real Madrid Courtois dhe Kevin De Bruyne janë tre të nominuarit kryesorë që janë në garë për...

11 viktima nga një sulm në Malin e Zi

Një sulm ka ndodhur në Cetinje, një qytet në Malin e Zi rreth orës 16:00 të së premtes. 11 persona vdiqën, ndërsa 10 u...

IMT i shembi shtëpinë, 55-vjeçari në gjendje të dehur plagos inspektorin në Tiranë

Inspektori i Inspektoratit të Mbrojtjes së Territorit Ilirjan Gavelli u plagos me pistoletë në bark nga shtetasi Qani Muça të premten në Tiranë. Gazetari i...

Qyteti më i përballueshëm në Evropë për studentët

Qyteti portugez i Portos është renditur i pari si qyteti më i përballueshëm në Evropë për studentët. Një përfundim i tillë është arritur përmes renditjes...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?