Prençi kundër Peleshit: 4 helikopterë s’kushtojnë më shumë se 12 mln euro

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi deklaroi se Shqipëria i ka mundësitë financiare për të blerë helikopterë për shuarjen e zjarreve, duke dalë kundër arsyetimit të Ministrit të Mbrojtjes, Niko Peleshi.

Në një intervistë për “Euronews Albania”, Prençi u shpreh se vendi ynë duhet të ketë të paktën 4 helikopterë, të cilat nuk kushtojnë më shumë se 12 milionë euro.

“Duke ndjekur prononcimit të Ministrit të Mbrojtjes, personit politik përgjegjës për menaxhimin e krizave, do thoja se Shqipërisë i duhet vizioni i lidershipit. Shqipëria domosdoshmërisht ka nevojë për një flotë, sado të vogël, 3 ose 4 helikopterë që duhet të jenë në gatishmëri.

Unë nuk bie dakord me Ministrin e Mbrojtjes dhe me të gjithë ata që e këshillojnë atë, që Shqipëria nuk ka kapacitete dhe mundësi financiare, pasi 4 helikopterë nuk bëjnë më shumë se 12 milionë euro, në një kohë kur ne 12 ose 20 milionë euro i konsumojmë për të bërë 1 kilometër rrugë”, theksoi Prençi.

Ai nënvizoi se mbi 60% të territorit të Shqipërisë, është terren malor dhe tepër malor, ndaj është e domosdoshme investimi në infrastrukturën ajrore.

Pak ditë më parë, Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi raportoi në Komisionin e Sigurisë lidhur me situatën e zjarreve në vend.

Peleshi tha se Shqipëria nuk i ka kapacitetet për të blerë avionë të posaçëm për shuarjen e zjarreve, pasi sipas tij, përveç faktit që kushtojnë shumë, kanë shpenzime të konsiderueshme për mirëmbajtje.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Hoqi flamurin turk nga HEC-i i Mirditës, Molla: Jam “non grata” nga Turqia e Serbia

Leon Molla, është një qytetar shqiptar i cili u shpall "non grata" nga Turqia dhe u dënua me dy vite burgim nga Gjykata e...

Flamuri turk nuk duhej të ishte vendosur në kullën e vrojtimit, thotë avokati

Avokati, Kastriot Frashëri thotë se flamuri turk nuk duhet të ishte vendosur në kullën e vrojtimit në plazhin e Gjirit të Lalëzit dhe se...

Bajram Begaj pritet me ceremoni shtetërore në Prishtinë nga Vjosa Osmani

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj është pritur me ceremoni shtetërore në sheshin “Ibrahim Rugova”, në Prishtinë nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në kuadër...

TË FUNDIT

Hoqi flamurin turk nga HEC-i i Mirditës, Molla: Jam “non grata” nga Turqia e Serbia

Leon Molla, është një qytetar shqiptar i cili u shpall "non grata" nga Turqia dhe u dënua me dy vite burgim nga Gjykata e...

Flamuri turk nuk duhej të ishte vendosur në kullën e vrojtimit, thotë avokati

Avokati, Kastriot Frashëri thotë se flamuri turk nuk duhet të ishte vendosur në kullën e vrojtimit në plazhin e Gjirit të Lalëzit dhe se...

Bajram Begaj pritet me ceremoni shtetërore në Prishtinë nga Vjosa Osmani

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj është pritur me ceremoni shtetërore në sheshin “Ibrahim Rugova”, në Prishtinë nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në kuadër...

Temperatura deri në 38 gradë të premten, parashikimi i motit për javën

Meterologia e Meteoalb, Lajda Porja tha se gradualisht po i vjen fundit freskimit të motit dhe se do të rikthehen temperaturat e larta në...

Serbët në Kosovë janë qytetarë të barabartë, thotë ministri Sveçla

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla deklaroi se serbët janë qytetarë të barabartë në vend dhe gëzojnë të njëjta të drejta...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?