78 përmbarues për 56 mijë çështje, ligji i ri me paga më të larta

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

78 përmbarues për 56 mijë çështje. Kjo është situata në Përmbarimin Shtetëror, i cili ashtu si gjykatat, prej vitesh po vuan mbingarkesën.

“Kapacitet të kufizuar, ngarkesë e madhe që personat janë larguar dhe na kanë krijuar vakanca dhe shqetësime me vakancat dhe ekzekutimin e urdhrave të ekzekutimit, arsyet për largimin janë ngarkesa”, u shpreh Piro Lutaj.

Takimet me fëmijët, urdhërat e mbrojtjes dhe pensionet ushqimore, çështjet e pronësisë zënë peshën kryesore të vendimeve gjyqësore që duhen ekzekutuar.

Por, gjatë viteve disa përmbarues janë shkarkuar nga detyra për mospërmbushje të afateve, neglizhencë dhe mungesë angazhimi. Për të mos lënë të pambrojtur qytetarët, është menduar ndryshimi total i ligjit.

Ligji i ri propozon të rrisë nivelin e arsimimit të përmbaruesve, por dhe pagat e tyre, që deri më tani rezultojnë ndër më të ulëtat në sistemin e drejtësisë.

“Një përmbarues të trajtohet me 60% të pagës bazë të gjyqtarëve të shkalës së parë”, tha Lutaj.

Janë 22 zyra përmbarimi në të gjithë vendin, por me hartën e re gjyqësore mund të ndryshojë dhe numri e vendosja e tyre. Ashtu si gjyqtarët e prokurorët, ligji i propozuar nga ministria e drejtësisë, parashikon Veting dhe për përmbaruesit.  1 herë në 2 vjet gjatë 15 viteve të para të punës, dhe 1 herë në 5, pas kësaj periudhe.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Kurti-Vuçiç përgjegjës për çdo përshkallëzim, BE: Kosova dhe Serbia të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

TË FUNDIT

Kurti-Vuçiç përgjegjës për çdo përshkallëzim, BE: Kosova dhe Serbia të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?