Cila është grupmosha që popullon burgjet shqiptare?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nga rreth 5 mijë të burgosur, pjesa më e madhe janë të moshave 30 deri në 40 vjeç.

Kjo rezulton të jetë mosha më e shpeshtë e të burgosurve sipas të dhënave të Ministrisë së Drejtësisë, për vitin 2021.

“Është një anomali e madhe sociale për shoqërinë tonë. Krimi në këto mosha duhet të ishte shumë më i ulët. Më i kuptueshëm e justifikueshëm do të ishte në adoleshencë. Në këtë grupmoshë ka interesa të caktuara si pronësore, përdorimin e drogës dhe alkoolit”, thotë sociologu Gëzim Tushi.

“Kriza ekonomike, një lloj karriere që kanë filluar të bëjnë që në rini të hershme në trafikim drogash apo dhe mungesa e besimit te drejtësia dhe institucionet duke i çuar drejt vetëgjyqësisë. Këto janë arsyet që e rendisin këtë grupmoshë si kontingjent burgjesh”, shprehet Entela Binjaku, socioleoge

25-30-vjeçarët renditen si grupmosha e tretë më e madhe që ka populluar burgjet. Në vend të dytë për nga numri janë 40 dhe 50-vjeçarët.

Nga 4800 të burgosur gjatë 2021-shit pjesa më e madhe ishin të dënuar për vrasje, drogë dhe vjedhje me dënime 5-15 vjet.

Shifrat flasin për një koeficent kriminaliteti 196 krime për 100 mijë banorë. Për këtë arsye gjykatat në vitin e kaluar kanë dënuar 12mijë persona. Pothuajse gjysma deri në 2 vjet burg. Por, një pjesë e mirë e çështjeve janë apeluar.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

TË FUNDIT

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

Plagosi me thikë fqinjin për motive pronësie, arrestohet 68-vjeçari

Policia e Korçës ka arrestuar autorin e plagosjes me thikë mesditën e së dielës në lagjen nr.4 të qytetit. Burime nga blutë e qytetit...

Fluks automjetesh Kapshticë, dogana shqiptare me kapacitet të plotë

Numri i hyrjeve është në nivele të larta në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës ku në datën 13 gusht kanë hyrë 7475 shtetas...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?