Kërkohet hapja e plazheve 100% publike, nis mbledhja e firmave

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Çadra e plazhit këtë herë u hap përballë Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit, në shenjë reagimi për hapësirat e pakta të plazheve publike.

Pjesëtar të nismës ‘Thurje’ po mbledhin firma për të kërkuar më tej hapjen e plazheve 100% publike.

“Kemi ardhur këtu para ministrisë, për dy arsye, e para për të bërë plazh falas publik se nuk ka, edhe ato që janë, janë nëpër cepa. E dyta i kërkojmë llogari këtij institucion”, u shpreh Marsel Rupi nga Nisma ‘Thurje’.

Një tjetër shqetësim është edhe mungesa e investimeve në ato pak hapësira të mbetura publike.

“Territoret që i lihen në dispozicion plazheve publike janë krejtësisht të paplotësuara me infrastrukturë, nuk kanë shërbime”, tha  Flora Xhemani Baba, eksperte turizmi

Ndarjet e hapësirave në  plazhe janë një problematikë e hershme, që thuajse çdo vit bëhen edhe shkak për konflikte.

 

LEXONI GJITHASHTU:

46 COMMENTS

  1. Pro me te dyja duart. Plazhi eshte prone publike. Pronen publike, privati e ka kthyer ne prone te veten dhe i rrit cmimet sa ti doje qejfi. Ti paguan leket, as kupon tatimor nuk te japin, e shumta te japin ndonje cope leter. Sa perfiton shteti nga ky aktivitet?…asgje, evazion treshifror. Sa punonjes kane te siguruar??? Si i trajtojne punonjesit me page dhe kushte pune?… si skllever. E vetmja gje pozitive, pasurimi i pronarit.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Dita Botërore e Fotografisë, Tasho: Nuk mjafton të shkrepësh aparatin, duhet mendim

19 gushti është dita ndërkombëtare e fotografisë. Fotografi Roland Tasho tha për Euronews Albania se arti i fotove është masivizuar, por jo të gjithë...

Informacione se në Kosovë veprojnë grupe ilegale serbe, nisin hetimet

Policia e Kosovës ka informacione se në territorin e Kosovës veprojnë “grupe apo organizata ilegale” nga Serbia, ndërsa Prokuroria Speciale në Prishtinë është duke...

Humb jetën në një aksident në Greqi 54-vjeçari shqiptar

Një shtetas shqiptar ka humbur jetën në një aksident në qendër të Selanikut. Mediat greke raportojnë se 54-vjeçari, identiteti i të cilit nuk dihet, ka...

TË FUNDIT

Dita Botërore e Fotografisë, Tasho: Nuk mjafton të shkrepësh aparatin, duhet mendim

19 gushti është dita ndërkombëtare e fotografisë. Fotografi Roland Tasho tha për Euronews Albania se arti i fotove është masivizuar, por jo të gjithë...

Informacione se në Kosovë veprojnë grupe ilegale serbe, nisin hetimet

Policia e Kosovës ka informacione se në territorin e Kosovës veprojnë “grupe apo organizata ilegale” nga Serbia, ndërsa Prokuroria Speciale në Prishtinë është duke...

Humb jetën në një aksident në Greqi 54-vjeçari shqiptar

Një shtetas shqiptar ka humbur jetën në një aksident në qendër të Selanikut. Mediat greke raportojnë se 54-vjeçari, identiteti i të cilit nuk dihet, ka...

Manastirliu: 10 mijë turistë të huaj morën shërbim në qendrat shëndetësore

35 mijë pushues kanë marrë shërbime mjekësore në qendrat shëndetësore që në zonat turistike gjatë muajve të fundit. Shifra është publikuar nga ministrja Ministrja e...

Abazoviç duhet të dorëhiqet, ish-këshilltari: Tregoi papjekuri politike

Vasel Camaj, ish-këshilltar politik i Dritan Abazoviç tha se kryeministri shqiptar i Malit të Zi ka treguar shumë herë papjekuri politike, pasi nuk ka arritur ta...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?